Czerwone Wierchy

Za nami bardzo ładny, tatrzański weekend. Zgodnie z prognozami sobota była ładna i słoneczna, jednak od południa zaczęło silnie wiać. Był to początek tworzącego się wału fenowego nad Tatrami, który zawitał do nas w niedzielę. Podmuchy sięgały od 80 do 100 km/h. Najbliższe dni to spore ocieplenie w Tatrach, jednak w wyższych partiach gór można spodziewać się opadów śniegu.

Poniedziałek, 3 grudnia 2018

Dzisiejszy dzień rozpoczął się od ogłoszenia pierwszego stopnia lawinowego przez TOPR. Obowiązuje ono powyżej 1700 m n.p.m. i zostało ogłoszone pierwszy raz w tym sezonie. Od dzisiaj mamy znaczne ocieplenie. W Zakopanem temperatura sięgać będzie do siedmiu stopni na plusie. Nad Morskim Okiem na godzinę 10:00 termometr wskazuje 5 kresek, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 2 kreski, na Kasprowym Wierchy niewiele ponad zero, a dokładnie 0,2 stopnia na plusie. W dolinach jest raczej bezwietrznie, na szczytach podmuchy mogą dochodzić do 50 km/h. Dzisiaj nie można spodziewać się słońca, bowiem przewidywany czas nasłonecznienia wynosi dokładnie zero godzin, jednak od czasu do czasu pojawiać się będą prześwity. Na szczytach jak i w reglach mamy niewielką warstwę śniegu.

Wtorek, 4 grudnia 2018

W tym tygodniu należy uważać na oblodzenia. Za dnia mamy dodatnie temperatury, nawet wysoko w górach, a w nocy ujemne, co powoduje, że wszystko to co rozpuści się w ciągu dnia zamarznie nocą. Wtorek podobny będzie do poniedziałku. Zabraknie w nim słońca (prognoza to zero godzin), będzie równie ciepło: w Zakopanem ma być do 6 stopni, nad Morskim Okiem 5 kresek, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 1 kreska, a na Kasprowym Wierchy zapowiadany jest lekki przymrozek, a dokładnie 1 kreska poniżej zera. Na pewno będzie mniej wiało, maksymalne podmuchy przewidywane są w granicach 25 km/h na tatrzańskich szczytach, w dolinach praktycznie bezwietrznie. W ciągu dnia na szczytach możemy spodziewać się kilku centymetrów świeżego śniegu.

Środa, 5 grudnia 2018

 W środę w Tatrach wreszcie zagości słońce, jednak przyjdzie także znaczne ochłodzenie. Prognozowane nasłonecznienie to aż cztery godziny, dzięki czemu będzie można podziwiać widoki. Będzie praktycznie bezwietrznie, na Kasprowym Wierchu ma wiać maksymalnie do 15 km/h. Tego dnia nie są prognozowane żadne opady, jednak rano, po nocy może przybyć kilka centymetrów śniegu na szczytach. Będzie zimno! W Zakopanem termometry pokażą do minus 3 kresek, na Kasprowym Wierchy ma być -9, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich -7 i nad Morskim Okiem -3. Na pewno będzie twardo, dlatego koniecznie na wycieczki należy zabrać raczki lub raki jeżeli idziemy w wyższe partie gór.

Czwartek, 6 grudnia 2018

W czwartek dalej będą trzymały mrozy, jednak będzie nieznacznie cieplej. To ma być zdecydowanie najbrzydszy dzień z dotychczasowych. Ma spaść do kolejnego dnia rano nawet do 25 centymetrów śniegu, będzie pochmurno, ale z przejaśnieniami (nasłonecznienie do trzech godzin). Wiatr nie będzie przeszkadzał w tatrzańskich wędrówkach, jednak należy się ciepło ubrać. Termometry powinny wskazać: W Zakopanem 3 kreski na plusie, nad Morskim Okiem -2, w Dolinie Pięciu Stawów -4 i na Kasprowym Wierchu -5.

Pamiętajcie, że tatrzańska pogoda lubi się zmieniać, jednak najładniejszym dniem tego tygodnia ma być środa. Jeszcze niedawno prognozowano, że będą bardzo znaczne ocieplenia, ostatecznie prognozy się zmieniły, na pewno na korzyść miłośników białego szaleństwa. W tym tygodniu słońce będzie wstawać około 7:15, a zachodzić około 15:40 – pamiętajcie, aby odpowiedzialnie planować swoje tatrzańskie wycieczki!