warunki w Tatrach

W Tatrach znacznie pogorszyły się warunki. Rośnie zagrożenie lawinowe, wieje bardzo silny wiatr, który potworzył depozyty śniegu. Warunki na najbliższe dni w górach zapowiadają się niekorzystne. Co nas czeka?

Poniedziałek, 3 lutego 2020 r.

W Tatrach ogłoszono 2. stopień zagrożenia lawinowego - pokrywa śnieżna rozłożona jest bardzo nierównomiernie - W górnych partiach Tatr przewidywany bardzo silny wiatr z kierunków W, NW oraz intensywny opad śniegu. Znaczne niestabilne depozyty śnieżne na twardym podłożu na wszystkich wystawach. W dolnej części śnieg mokry, przelany. Pokrywa zróżnicowana, w rejonie grani śnieg wywiany miejscami lód i skały. Uwaga na nawisy śnieżne. Wiatr w porywach osiąga prędkość do 90 km/h. Niski pułap chmur utrudnia, a momentami uniemożliwia orientację w terenie. Poruszanie się po górach wymaga doświadczenia i posiadania sprzętu zimowego, a także umiejętności posługiwania się nim. Dziś cały dzień pada deszcz, śnieg z deszczem i śnieg. W Zakopanem mamy 4 stopnie, nad Morskim Okiem 1, na Kasprowym Wierchu - 3, a na Rysach - 9.

Wschód słońca: 7:07 Zachód słońca: 16:37

Wtorek, 4 lutego 2020 r.

Na wtorek prognozowane jest dalsze pogorszenie warunków i 3. stopień zagrożenia lawinwowego. Przez cały dzień będzie intensywnie sypać, spadnie do 50 centymetrów śniegu w ciągu doby. Wiatr powieje z prędkością do 80 km/h. Warunki do wędrówek będą skrajnie niekorzystne. W Zakopanem będą 3 stopnie, nad Morskim Okiem 0, na Kasprowym Wierchu - 9, a na Rysach - 14. Temperatura odczuwalna na najwyższym szczycie w Polsce wyniesie niemal - 30 stopni.

Wschód słońca: 7:07 Zachód słońca: 16:39

Środa, 5 lutego 2020 r.

W środę sypać będzie mniej niż we wtorek, ale prędkość wiatru będzie większa (do 90 km/h na graniach) przez co pokrywa śnieżna będzie rozłożona bardzo nierównomiernie. Jeśli sprawdzą się prognozy, w góry nie będzie co iść. Ochłodzi się: w Zakopanem termometry pokażą - 2 stopnie, nad Morskim Okiem - 5, na Kasprowym Wierchu - 9, a na Rysach - 19. W ciągu doby spadnie ok. 13 centymetrów śniegu. 

Wschód słońca: 7:05 Zachód słońca: 16:42

Czwartek, 6 lutego 2020 r.

W czwartek trochę się przejaśni, czas nasłonecznienia wyniesie do 2 godzin. W ciągu doby spadnie 10 centymetrów świeżego śnegu. Wiatr powieje z prędkością do 55 km/h. W Zakopanem będzie 1 stopień, nad Morskim Okiem - 3, na Kasprowym Wierchu - 8, a na Rysach - 10. Im bliżej weekendu, tym ładniej będzie. Weekend na ten moment zapowiada się słoneczny i bezwietrzny.

Wschód słońca: 7:03 Zachód słońca: 16:44