warunki w Tatrach

W Tatrach pełnia zimy. Wszystkie szlaki są solidnie przysypane, a szlaki powyżej schronisk - nieprzetarte. Obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego. Jakimi warunkami pożegnają nas Tatry w tym roku? 

Poniedziałek, 30 grudnia 2019 r.

Od rana jest trochę cielej niż w poprzednich dniach: 4 stopnie w Zakopanem, 2 nad Morskim Okiem, 1 na Kasprowym Wierchu i - 4 na Rysach. Obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego: "warunki zróżnicowane do wysokości 1700 m n.p.m śnieg świeży nie związany z podłożem przepadający aż do gruntu, powyżej tej wysokości śnieg przewiany, miejscami znaczne depozyty oraz zaspy utrudniające poruszanie" - czytamy w komunikacie TOPR. Przetarte są szlaki dojściowe do schronisk. Warunki są trudne: szlaki powyżej schronisk są nieprzetarte, odradzane są wyjścia w wyższe partie gór.  Zamknięte są szlaki:  czerwony z Psiej Trawki do Równi Waksmundzkiej oraz zielony z Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej, do odwołania - z powodu prac związanych z usuwaniem powalonych drzew.

Wschód słońca: 7:33 Zachód słońca: 15:48

Wtorek, 31 grudnia 2019 r.

We wtorek rano może poprószyć śnieg. Będzie mocniej wiało: do 65 km/h na graniach. W Zakopanem i nad Morskim Okiem termometry pokażą 2 stopnie, na Kasprowym Wierchu - 2, a na Rysach - 7. Z uwagi na silny wiatr, temperatura odczuwalna będzie niższa. Czas nasłonecznienia wyniesie do 3 godzin. Wychodząc w góry, niezbędna jest umiejętność oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadanie sprzętu zimowego i umiejetność posługiwania się nim (raki, czekan, lawinowe ABC).

Wschód słońca: 7:33 Zachód słońca: 15:49

Środa, 1 stycznia 2020 r.

Nowy Rok rozpocznie się słonecznie. Niebo nad Tatrami przez cały dzień ma być bezchmurne, nie będzie sypać śnieg. Będzie nieco chłodniej niż we wtorek, ale wiatr nie będzie już tak silny (do 45 km/h). W Zakopanem będzie 0 stopni, nad Morskim Okiem - 2, na Kasprowym Wierchu - 7, a na Rysach - 9. Czas nasłonecznienia wyniesie do 6 godzin. 

Wschód słońca: 7:33 Zachód słońca: 15:51

Czwartek, 2 stycznia 2020 r.

W czwartek ocieplenie. Termometry w Zakopanem pokażą aż 7 stopni, nad Morskim Okiem 4, na Kasprowym Wierchu i na Rysach 0. Cały dzień zapowiada się słonecznie i bezchmurnie. Czas nasłonecznienia wyniesie do 7 godzin. Wiatr powieje z prędkością do 35 km/h. Przed wyjściem w góry niezbędne jest zapoznanie się z warunkami panującymi na danej trasie i z zagrożeniem lawinowym oraz dostosowanie celu wycieczki do swoich umiejętności.

W piątek będzie jeszcze cieplej, a od soboty znów ujemne temperatury.

Wschód słońca: 7:33 Zachód słońca: 15:52