warunki w Tatrach na majówkę

W weekend pogoda dopisała. Temperatura stale rośnie, co wiąże się z topnieniem śniegu w coraz wyższych partiach gór. Przed nami długi weekend majowy - jakich warunków możemy się spodziewać w tym czasie w Tatrach?

Poniedziałek, 30 kwietnia 2018 r.

Tydzień zaczął się całkiem pogodnie, choć w ciągu dnia słońce może chować się za chmurami. W Zakopanem termometry pokażą 23 st. C, 18 nad Morskim Okiem, 9 na Kasprowym i 6 na Rysach. Na najwyższym szczycie Polski po południu spodziewane są opady deszczu, a nocą burze. Wiatr powieje tam z prędkością 45 km/h w dzień i nawet 55 km/h w nocy. Ciśnienie wyniesie 1008 hPa. Dzień trwa od 5:20 do 19:55. 

W części reglowej szlaki miejscami mogą być mokre i błotniste, powyżej górnej granicy lasu warunki są nadal częściowo zimowe: w Tatrach Zachodnich na szlakach leżą płaty śniegu, natomiast w Tatrach Wysokich nadal na większości szlaków panuje zima, zatem przed wędrówką konieczne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt taki jak raki i czekan. Stan wód w tatrzańskich potokach jest podniesiony, a wędrówkę może utrudniać dość silny wiatr. Należy uważać na jadowite żmije zygzakowate, które pojawiają się w części reglowej, szczególnie w miejscach nasłonecznionych. 

 

Wtorek, 1 maja 2018 r.

Majówka rozpocznie się całkiem pogodnie, jednak na niebie pojawią się także chmury, a łączny czas nasłonecznienia wyniesie 9 godzin. Temperatura nieco niższa niż w poniedziałek: w Zakopanem 21 st. C, nad Morskim Okiem 17 i cały dzień pogodnie, na Kasprowym znów 9, natomiast na Rysach 5. Wiatr w wyższych partiach będzie osiągał prędkość około 30 km/h, a ciśnienie wynosić będzie 1011 hPa. Wschód słońca nastąpi o 5:19, zachód o 19:56.

 

Środa, 2 maja 2018 r.

Środa będzie wyglądać podobnie jak wtorek, jednak możemy się spodziewać nieco mniej słońca - łączny czas nasłonecznienia wyniesie 7 godzin. Termometry w Zakopanem wskażą 22 st. C, nad Morskim Okiem 18 st., na Kasprowym 10 - tam będzie pochmurno, jednak wiatr nieco słabszy niż w poprzednie dni. Na Rysach 7 st. C, rano pochmurno z przejaśnieniami, natomiast po południu i wieczorem zapowiadane są burze. Ciśnienie tego dnia wyniesie 1012 hPa. Słońce wzjedzie o 5:17, zajdzie o 19:58.

 

Czwartek, 3 maja 2018 r.

Temperatura podczas majówki nie będzie zbyt zmienna: w Zakopanem w czwartek znów 23 st. C, nad Morskim Okiem 19. Czas nasłonecznienia w tych miejscach będzie wynosił 9-10 godzin, zatem dzień zapowiada się pogodnie. Na Kasprowym Wierchu niestety nieco gorzej: 12 st. C, pochmurno, możliwe opady deszczu i burze. Na Rysach również może popadać w ciągu dnia, temperatura natomiast sięgnie nawet 8 st. C. Ciśnienie spadnie do 1010 hPa, a wiatr osłabnie. Słońce pojawi się na horyzoncie o 5:15, zajdzie zaś o 19:59, zatem będzie można długo korzystać z dnia. Majówka zapowiada się całkiem pogodnie, a warunki, szczególnie w niższych partiach, będa sprzyjały wędrówkom. Należy zachować ostrożność podczas wycieczek w wyższe partie, gdzie pogoda będzie bardziej zmienna - szczególnie niebezpieczne w górach są burze. Nie powinno się wówczas przebywać na graniach, w pobliżu sztucznych ułatwień oraz cieków wodnych. By uniknąć zagrożenia, należy sprawdzić dokładną prognozę oraz uzyskać informacje o warunkach na szlakach w dniu planowanej wycieczki. Życzymy udanego wypoczynku podczas długiego weekendu majowego!