Morski Oko zimą

Pogoda w miniony weekend sprawiła lekkiego figla, ale tym razem na plus. Zapowiadana była równa, brzydka pogoda, ale ze schematu wyłamała się niedziela. W ten oto sposób osoby, które nie dały się złamać złym prognozom i ruszyły na szlaki dostały sporą nagrodę. A jak będzie wyglądał ostatni dzień roku i pierwsze dni nowego? Zapraszamy do czytania naszej prognozy pogody.

Poniedziałek, 31 grudnia 2018

Ostatni dzień roku w Tatrach nie należy do najładniejszych. Aktualnie mamy całkowite zachmurzenie oraz opad śniegu, którego może przybyć do końca dnia, aż do 20 centymetrów. Wiatr wieje z prędkością 35 km/h, jednak w porywach jego siła może być aż dwa razy większa. W nocy siła wiatru ma jednak osłabnąć, ale dalej będzie padał śnieg. To oznacza, że jeżeli wybierasz się dzisiaj na powitanie nowego roku w Tatry, to wybierz te niższe partie. Warunki będą bardzo trudne, a ścieżki zawiane świeżym śniegiem. Są to bardzo trudne warunki do chodzenia, zatem lepiej, abyś nie witał nowego roku z ratownikami TOPR. Aktualnie na Kasprowym mamy -9 kresek, w Pięciu Stawach -7, nad Morskim Okiem -4, a w Zakopanem -1. Ostatniego dnia grudnia obowiązuje także drugi stopień zagrożenia lawinowego dla Tatr Polskich. Prognozowane jest na dzisiaj całe zero godzin nasłonecznienia, więc ciężko spodziewać się przejaśnień i widoków.

Wtorek, 1 stycznia 2019

Pierwszy dzień roku przyniesie nam krótkie ocieplenie, spory opad śniegu oraz silny wiatr. Nie będzie dobrych warunków do uprawiania turystyki. Liczyć można jednak na lekkie przejaśnienia, bowiem prognozowana jest jedna godzina nasłonecznienia. Spaść ma do 30 centymetrów śniegu, jednak większość spadnie dopiero wieczorem. Będzie wiało z prędkością 55 km/h, ale w porywach wiatr osiągać będzie znacznie większą moc. Będzie nieco cieplej niż dnia poprzedniego. Na Kasprowym -5, w Pięciu Stawach -4, nad Morskim Okiem -3 i w Zakopanem 3 kreski powyżej zera. Oznacza to, że kolejnego dnia rano w reglach można spodziewać się oblodzeń. Na ten dzień prognozowany jest drugi stopień zagrożenia lawinowego, jednak przed wycieczką sprawdź aktualny komunikat.

Środa, 2 stycznia 2019

Od środy rozpocznie się znaczne ochłodzenie, które w Tatrach ma trwać kilka dni (prawdopodobnie do piątku). Na Kasprowym termometry pokażą -15 kresek, a odczuwalna będzie na poziomie nawet -26. W Pięciu Stawach natomiast ma być -8, nad Morskim Okiem -5, a w Zakopanem zero. Będzie także mocno wiało, około 45 km/h. W porywach należy spodziewać się znacznie większej siły wiatru. Spadnie dużo śniegu, przez cały dzień nawet do 40 centymetrów, przez co należy spodziewać się coraz gorszej sytuacji lawinowej. Przed wyjściem w góry sprawdź koniecznie komunikat lawinowy publikowany przez TOPR. Warunki do uprawiania turystyki będą trudne. Prognozowane jest zero godzin nasłonecznienia, przez co widoczność będzie bardzo trudna, a poprzez duży opad śniegu ścieżki będą zawiane. Takie połączenie powoduje, że nawigacja może być wręcz ekstremalnym zadaniem.

Czwartek, 3 stycznia 2019

Czwartek ma być praktycznie taki sam jak środa. Spadnie około 40 centymetrów śniegu, będzie wiało z prędkością 45 km/h (w porywach znacznie mocniej). Będzie także bardzo zimno. Na Kasprowym -17, w Pięciu Stawach -12, nad Morskim Okiem – 10, a w Zakopanem -6. Niestety nie będzie nam dane podziwiać widoków, bowiem nasłonecznienie ma wynieść całe zero godzin. Warunki na szlakach będą bardzo trudne, prosimy o rozsądek.

Jak widać niestety pierwsze dni roku nie zapowiadają się najładniej, jednak czy prognoza się sprawdzi? Czas pokaże.