Kamera Hala Gąsienicowa

W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki, a nadchodzący weekend - ze względu na przewidywany wiatr i opady - może je dodatkowo pogorszyć. Prosimy o dokładne zapoznanie się z poniższą prognozą.

Piątek, 4 lutego 2022 r.

W Tatrach obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego, który w ostatnich dniach poskutkował już kilkoma dużymi lawinami. Ze względu na bardzo duże ryzyko zejścia kolejnych w rejonie Morskiego Oka, TPN zamknął do odwołania drogę do schroniska na całej długości. Niedostępne są także szlaki przez Roztokę do Pięciu Stawów oraz z Palenicy na Rusinową Polanę. Szlaki w Tatrach powyżej górnej granicy lasu są nieprzetarte. Prosimy o powstrzymanie się od wyjść wysokogórskich - zwłaszcza osoby mniej doświadczone. W piątek w przeciągu dnia słońce pojawi się na niebie na łącznie 2 h - pozostała część dnia będzie pochmurna. Temperatury kształtują się następująco: Zakopane 2, Morskie Oko 0, Kasprowy -3, Rysy -6. Dziś jeszcze nie będzie tak silnego wiatru, jak w kolejnych dniach. W najwyższych partiach Tatr osiągnie on 50 km/h. Symboliczne opady śniegu przewidywane są jedynie w godzinach wieczornych. Zachód słońca dzisiaj o godz. 16:41.

Sobota, 5 lutego 2022 r.

W sobotę od rana zacznie mocno wiać. Cały dzień będzie pochmurny, a stała prędkość wiatru może osiągnąć na Kasprowym Wierchu 80 km/h. Nie jest to może wartość porównywalna z zeszłym weekendem, ale i tak bardzo niekorzystna w kontekście sytuacji lawinowej. W ciągu dnia może spaść do 5 cm świeżego śniegu. Termometry wskażą następujące wartości: 2 st. w Zakopanem, -3 nad Morskim Okiem, -5 na Kasprowym Wierchu, -14 na Rysach. Na najwyższym szczycie Polski w związku z silnym wiatrem, temperatury odczuwalne zbliżą się do -30 st. Wschód słońca w sobotę o 7:05, zachód o 16:42.

Niedziela, 6 lutego 2022 r.

W niedzielę kulminacja weekendowych podmuchów wiatru. Tego dnia jego prędkość może osiągnąć 95 km/h. Przez cały dzień na niebie dominować będą chmury. Może spaść do 15 cm śniegu, z czego znakomita większość w późnych godzinach wieczornych i w nocy z niedzieli na poniedziałek. Przewidywane są następujące temperatury: 4 st. w Zakopanem, -2 nad Morskim Okiem, -5 na Kasprowym, -8 na Rysach. Wschód słońca o godzinie 7:04, zaś zachód o 16:44.