warunki weekendowe w Tatrach

Podczas majówki nie można było narzekać na warunki pogodowe. Temperatura rośnie, a śnieg coraz szybciej topnieje nawet w wyższych rejonach - TOPR zawiesił już komunikat lawinowy. Weekend zapowiada się jednak nieco chłodniej.

Piątek, 4 maja 2018 r.

W części reglowej szlaki są mokre i błotniste: sporo błota jest w dolinach Lejowej i Starorobociańskiej. Stan wód w potokach tatrzańskich jest podniesiony, a na zielonym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich od Wodogrzmotów Mickiewicza miejscami płynie woda. Podobnie jest na czerwonym szlaku wokół Morskiego Oka. W wyższych partiach zalega jeszcze śnieg, w Tatrach Wysokich, szczególnie po północnej stronie grani, nadal panują zimowe warunki i konieczny jest sprzęt zimowy.


W piątek chmury mogą przesłaniać słońce, spodziewane są przelotne opady deszczu. Czas nasłonecznienia nie przekroczy 7 godzin. W Zakopanem termometry pokażą 20 st. C, nad Morskim Okiem 18, na Kasprowym Wierchu 10 st. Na Rysach temperatura wyniesie 6 st. C, tam po południu i w nocy mogą wystąpić burze. Ciśnienie wynosi 1017 hPa. Słońce wzeszło o 5:13, zajdzie o 20:50.

 

Sobota, 5 maja 2018 r.

Temperatura nieco spadnie: w Zakopanem umiarkowane zachmurzenie i 18 st. C, nad Morskim Okiem 17 st. C - tu będzie dosyć pogodnie, a całkowity czas nasłonecznienia wyniesie 7 godzin. Na Kasprowym Wierchu znów 10 st. C i duże zachmurzenie. Warunki na Rysach będą dobre: 5 st. C, nieliczne chmury, lekki wiatr. Barometry wskażą 1020 hPa. Słońce wzejdzie o 5:12, schowa się za horyzontem o 20:02.

 

Niedziela, 6 maja 2018 r.

Niedziela będzie pogodniejsza niż sobota, ale zanotujemy spadek temperatury. W Zakopanem termometry pokażą 16 st. C, nad Morskim Okiem 15. Na Kasprowym Wierchu temperatura wyniesie 9 st. C, na Rysach tylko 3. Dzień będzie słoneczny - spodziewany czas nasłonecznienia to 10 godzin. Ciśnienie niemal bez zmian, 1021 hPa. Wschodu słońca możemy spodziewać się o 5:10, zachodu o 20:04. Warunki na weekend zachęcają do wędrówki: brak opadów, lekki wietrzyk, w niedzielę nieco więcej słońca. Życzymy zatem udanego (aktywnego) wypoczynku!