warunki w Tatrach

W ostatnich dniach - zgodnie z prognozami - w Tatrach zrobiło się biało. Warunki do wędrówek są niekorzystne, jest niebezpiecznie. Jaka pogoda czeka nas w najbliższy weekend?

Piątek, 4 października 2019 r.

W Tatrach panują warunki zimowe. Szlaki są oblodzone, leży świeży śnieg. Warunki do wędrówek są niekorzystne, poruszanie się po górach wymaga dużego doświadczenia. Śnieg zalega od wysokości ok. 1500 m n.p.m. W Zakopanem jest teraz 9 stopni, nad Morskim Okiem 6, na Kasprowym Wierchu 1, a na Rysach - 4. Wiatr na graniach wieje w porywach do 15 km/h. Czas nasłonecznienia wynisie dziś do 4 godzin. Ciśnienie w Zskopanem: 1012 hPa, a w kolejnych dniach będzie się wahać. 

W Dolinie Jaworzynka między godziną 10.00 a 14.00 prowadzone są prace związane z usuwaniem drzew, co może powodować chwilowe utrudnienia (wprowadzenie ruchu wahadłowego). Wyłączony z ruchu turystycznego jest niebieski szlak przez Boczań na Przełęcz miedzy Kopami. Utrudnień związanych z remontem należy spodziewać się również na szlakach: niebieskim z Palenicy Białczańskiej do szałasu na Rusinowej Polanie, czerwonym na odcinku Kasprowy Wierch do Przełęczy Liliowe oraz żółtym z Polany Olczyskiej na Nosalową Przełęcz.

Wschód słońca: 6:43 Zachód słońca: 6:13

Sobota, 5 października 2019 r.

Jutro przez cały dzień ma padać deszcz, śnieg z deszczem i śnieg. Sobota będzie pochmurna, niski pułap chmur może być przyczyną pobłądzeń. Warunki do wędrówek będą skrajnie niekorzystne. W dzień spadnie kilkanaście centymetrów śniegu, w nocy - kolejne kilkanaście. W Zakopanem będzie jutro 8 stopni, nad Morskim Okiem 6, na Kasprowym Wierchu 0, a na Rysach - 4 C. Ciśnienie atmosferyczne spadnie do 1007 m n.p.m. Czas nasłonecznienia wyniesie 0 - niebo cały dzień będą pokrywać gęste chmury.

Wschód słońca: 6:43 Zachód słońca: 6:09

Niedziela, 6 października 2019 r.

Więcej słońca można spodziewać się w niedzielę, choć będzie chłodniej. Termometry w Zakopanem wskażą 4 stopnie, nad Morskim Okiem będą 2, na Kasprowym Wierchu - 3, a na Rysach - 9. Temperatura odczuwalna na najwyższym szczycie w Polsce wyniesie - 17 stopni. Szlaki będą zasypane i oblodzone. Wyjście w wyższe partie gór będzie wymagało bardzo dużego doświadczenia. 

Apelujemy o rozważne podjęcie decyzji o wyjściu w góry i monitorowanie prognoz na bieżąco. Raczki i raki są teraz elementem obowiązkowym w plecaku. 

Wschód słońca: 6:46 Zachód słońca: 6:07