Widok z kamery TOPR na Morskie Oko

Pogoda w Nowym Roku w negatywny sposób zaskoczyła wszystkich wędrowców. W krótkim okresie nastąpił wzrost zagrożenia lawinowego - tym sposobem obecnie obowiązującym stopniem zagrożenia jest "czwórka". Jak będzie wyglądał najbliższy weekend w Tatrach? Zapraszamy do przeczytania naszej prognozy pogody.

Piątek, 4 stycznia 2019

Dzisiejszy dzień wygląda wyjątkowo pięknie. Obraz obserwowany na kamerach TOPR może dać złudne wrażenie, iż warunki do wędrówek są wręcz wymarzone - nie dajmy się jednak zwieść! Pamiętać należy o apelach ratowników, by odpuścić wyjścia w góry oraz o obowiązującym stopniu zagrożenia lawinowego. Wiatr wieje z prędkością ok. 8 km/h w rejonach Zakopanego oraz dolin, wyżej zaś może sięgać nawet 50 km/h! Aktualnie na termometrach w Zakopanem mamy -7 ºC, w Morskim Oku -9 ºC, na Kasprowym Wierchu -11 ºC, a na Rysach - -16 ºC. Trzeba pamiętać o tym, że temperatura odczuwalna może być znacznie niższa z powodu wiatru. W dalszym ciągu ma sypać śnieg. Słońce wzeszło o godzinie 7:35, zajdzie natomiast o 15:54. 

Sobota, 5 stycznia 2019

Sobotnia prognoza nie przewiduje miejsca dla żadnych widoków - cały dzień ma być pochmurny. Wschód słońca o godzinie 7:35, zachód o 15:56 - bardzo powoli wydłuża nam się dzień. Nieustające opady śniegu nie zwiastują zmiany stopnia zagrożenia lawinowego, lekko jednak poprawi się temperatura. W Zakopanem możemy spodziewać się -1 ºC, na Kasprowym Wierchu będzie to -7 ºC, nad Morskim Okiem -5 ºC, a na Rysach około -12 ºC. Predkość wiatru zwiększy się w Zakopanem do 12 km/h, w górnych partiach nieznacznie wzrośnie. 

Niedziela, 6 stycznia 2019

Niedziela zapowiada się praktycznie tak samo jak piątek. Możemy spodziewać się krótkich przejaśnień w okolicy Doliny Pięciu Stawów i Morskiego Oka jak i również na Kasprowym Wierchu, pozostałe rejony będą zachmurzone. Znowu będzie zimniej - na Kasprowym -11, w Zakopanem -5, nad Morskim Okiem -10. Wiać będzie z prędkością nawet do 50 km/h. Prosimy o rozsądek i dostosowanie się do apeli ratowników - warunki są i będą bardzo trudne.

Najbliższe dni nie zapowiadają się najlepiej. Czy jednak prognoza się sprawdzi czy może opady śniegu w końcu ustaną, a my będziemy mogli się cieszyć piękną, bezpieczną, tatrzańską zimą? Zobaczymy.