Kamera Hala Gąsienicowa

Przed nami weekend ze zmienną pogodą. Najpierw w Tatrach zagoszczą opady śniegu, potem znikną, ale za to będzie chłodniej, a na koniec czeka nas bardzo słoneczna niedziela.

Piątek, 5 marca 2021 r.

W Tatrach dosypało kilka centymetrów śniegu. Po jednym dniu obowiązywania 1. stopnia zagrożenia lawinowego, w czwartek wieczorem TOPR ponownie ogłosił "dwójkę" i to dla wszystkich wysokości. Pod warstwą świeżego puchu w dolinach znajduje się lód, a wyżej stary, zmrożony śnieg. Na graniach trafić można na nawisy śnieżne - warunki do uprawiania turystyki są generalnie trudne i wymagają dużego doświadczenia zimowego oraz sprzętu. Dziś cały dzień pochmurny, a do wieczora spadnie 10-15 cm śniegu. Temperatury wynoszą odpowiednio: 1 st. C w Zakopanem, -1 nad Morskim Okiem, -5 na Kasprowym oraz -13 na Rysach. Wieje wiatr do 35 km/h, który sprawia, że temperatura odczuwalna jest dużo niższa - np. na Rysach wynosi ok. -23 st. Ciśnienie atmosferyczne na poziomie Zakopanego wynosi 1018 hPa. Wschód słońca miał dziś miejsce o 6:14, zachód zaś będzie o 17:29. Przypominamy, że od 1 marca nie można chodzić po Tatrach nocą. 

Sobota, 6 marca 2021 r.

Sobota będzie najchłodniejszym dniem weekendu, ale też nie będzie padać, a na niebie przez 5 h zagości nieprzesłonięte chmurami słońce. Termometry wskażą następujące wartości: -2 dla Zakopanego, -4 dla Morskiego Oka, -9 dla Kasprowego, -12 dla Rysów. Ponownie będziemy notować wiatr o prędkości ok. 35 km/h, co sprawi, że temperatura odczuwalna na Rysach jeszcze raz zbliży się do wartości -25 st. C. Bardzo duży skok ciśnienia - w Zakopanem wyniesie ono aż 1033 hPa. Słońce pojawi się na niebie o 6:13, a zajdzie o 17:31.

Niedziela, 7 marca 2021 r.

Niedziela bardzo słoneczna i stosunkowo ciepła. Temperatura w Zakopane ponownie będzie dodatnia - będziemy mieli aż 4 st. C. Także na plusie będzie nad Morskim Okiem (1 st. C), a na Kasprowym i na Rysach mróz nieco zelżeje - odpowiednio do -5 i -8 st. Przez 11 h będziemy mogli cieszyć się praktycznie bezchmurnym niebiem. Nie będzie żadnych opadów, a wiatr nie powinien przekraczać 30 km/h. Spadnie też ciśnienie atmosferyczne, choć nadal będzie stosunkowo wysokie. Wyniesie 1024 hPa. Wschód słońca tego dnia o 6:10, zachód o 17:32. Życząc udanego weekendu prosimy o zachowanie ostrożności w górach i rozsądne planowanie swoich wycieczek. Warunki nadal są trudne i wymagające - pamiętajmy o tym, wybierając się na szlak!