warunki w Tatrach

Nad Tatrami pokazało się słońce, a widoczność jest bardzo dobra - ta wczoraj sięgała zaledwie kilkunastu metrów. Prędkość wiatru spadła do 30 km/h, jest też cieplej. Jaka pogoda zapowiada się na kolejne dni?

Poniedziałek, 6 stycznia 2020 r.

Na szlakach zalega bardzo dużo świeżego śniegu. pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana - w wielu miejscach na grani wystające kamienie, trawa, lód oraz nawisy, miejscami zaspy śnieżne. Obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego, a szlaki w wyższych partiach gór są nieprzetarte. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. 

Widoczność jest bardzo dobra. Nie powinno dziś sypać, a wiatr osiąga prędkość do 35 km/h (wiatr południowy). Czas nasłonecznienia wyniesie dziś 4 godziny. W Zakopanem jest - 1, nad Morskim Okiem - 2, na Kasprowym Wierchu - 6, a na Rysach - 8. Ciśnienie wysokie - 1031 hPa, a biometr - niekorzystny.

Wschód słońca: 7:33 Zachód słońca: 15:56

Wtorek, 7 stycznia 2020 r.

Wtorek będzie słoneczny i relatywnie ciepły..Temperatury w wyższych partiach gór będą kilka stopni na minusie. Podmuchy wiatru sięgną 10-15 km/h (wiatr południowo-zachodni). Czas nasłonecznienia wyniesie 7 godzin. Ciśnienie atmosfetyczne obiży się do 1027 hPa. W Zakopanem i nad Morskim Okiem będzie 1 stopień, - 5 na Kasprowym Wierchu i na Rysach. Zagrożenie lawinowe będzie wciąż znaczne, dlatego umiejętność oceny lokalnego zagrożenia lawinowego będzie niezbęna. W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane.

Wschód słońca: 7:33 Zachód słońca: 15:57

Środa, 8 stycznia 2020 r.

Środa będzie równie ładna, jak wtorek: bezchmurne niebo, delikatny wiatr (do 20 km/h). W środę się ociepli: 3 stopnie w Zakopanem, 2 nad Morskim Okiem, - 2 na Kasprowym Wierchu i - 3 na Rysach. Czas nasłonecznienia wyniesie do 7 godzin - po południu mogą pojawić się chmury. Ciśnienie atmosferyczne utrrzyma się na poziomie 1027 hPa.

Wschód słońca: 7:33 Zachód słońca: 15:59

Czwartek, 9 stycznia 2020 r.

Czwartkowy poranek zapowiada się pochmurnie, ale po południu powinno pojawić się słońce. Będzie ciepło: 7 stopni w Zakopanem, 4 nad Morskim Okiem, 0 na Kasprowym Wierchu i na Rysach. Prędkość wiatru siegnie 20 km/h na graniach. Ciśnienie atmosferyczne obniży się do 1020 hPa. 

Im bliżej weekendu, tym chmur będzie więcej. Przez najbliższy tydzień nie będzie mocnych opadów śniegu, lokalnie może poprószyć pod koniec tygodnia. 

Wschód słońca: 7:31 Zachód słońca: 16:00