warunki w Tatrach

W Tatrach od kilkunastu dni panuje zima i obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Ostatnie prognozy meteorologów sprawdziły się i w wyniku inwersji temperatury, w Zakopanem było dużo zimnij niż np. nad Morskim Okiem. A jakie warunki prognozowane są na najbliższy weekend? 

Piątek, 6 grudnia 2019 r.

Dzień rozpoczął się słonecznie. Wiatr nie jest silny, a widoczność w Tatrach jest bardzo dobra. Na wszystkich szlakach zalega śnieg: w niższych partiach - ubity, w wyższych - miejscami nieprzetarty. Trzeba liczyć się z oblodzeniami. Obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Czas nasłonecznienia wyniesie dziś do 7 godzin, czyli słońce będzie świecić praktycznie cały czas! Ciśnienie atmosfetyczne siega dziś 1015 hPa i przez weekend utrzyma się na podobnym poziomie. W Zakopanem jest teraz 7 stopni, nad Morskim Okiem 5, na Kasprowym Wierchu 3, a na Rysach 2. 

Na Podhalu utrzymuje się duży smog, a jakość powietrza jest bardzo zła. Dziś normy przekroczone są o 225%. 

Wschód słońca: 7:18 Zachód słońca: 15:41

Sobota, 7 grudnia 2019 r.

Sobota taka piękna już nie będzie. Na niebie pojawią się chmury, z których po południu może padać śnieg. Prędkość wiatru wzrośnie do 55 km/h na graniach, co obniży temperaturę odczuwalną średnio o 10 stopni. Termometry w Zakopanem pokażą 4 stopnie, nad Morskim Okiem 1, na Kasprowym Wierchu - 2 , a na Rysach - 8. Tatrzańskie stawy powoli zamarzają. Apelujemy, by nie wchodzić na lód. Jego cienka warstwa może złamać się już pod niewielkim ciężarem, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Do wędrówek niezbędny jest sprzęt zimowy oraz umiejętność posługiwania się nim.

Wschód słońca: 7:18 Zachód słońca: 15:41

Niedziela, 8 grudnia 2019 r.

Na nieco więcej przejeśnień można liczyć w niedzielę, nadal jednak będzie wiał silny wiatr (do 45 km/h). Czas nasłonecznienia wyniesie do 3 godzin. Po południu może mocno sypać. W Zakopanem będzie 5 stopni, nad Morskim Okiem 0, na Kasprowym Wierchu i na Rysach - 3. Przypominamy, że w okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są  dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko.

Początek następnego tygodnia przyniesie kolejne ochłodzeni, spadnie trochę więcej śniegu. Wygląda na to, że zima już nie odpuści.

Wschód słońca: 7:20 Zachód słońca: 15:41