warunki weekendowe w Tatrach

Ostatnie dni przyniosły oczekiwaną poprawę warunków i słoneczną pogodę. W weekend niestety będzie już trochę gorzej, temperatura spadnie, może popadać deszcz.

Piątek, 6 lipca 2018 r.
Warunki do wędrówki są dobre, tylko miejscami, na odcinakach leśnych, może być błotniście: szczególnie dużo błota jest w dolinach Lejowej i Starorobociańskiej. Stan wód jest nadal podniesiony. W partiach graniowych po północnej stronie zalegają jeszcze płaty starego śniegu. W piątek będzie ciepło: w Zakopanem termometry pokażą 21 st. C, nad Morskim Okiem 19, na Kasprowym Wierchu 12, na Rysach 8. W stolicy Tatr po południu spodziewane są burze i silne deszcze, na Rysach i Kasprowym Wierchu zagrożenie burzowe i deszcz przez cały dzień oraz w nocy. Ciśnienie wynosi dziś 1013 hPa, słońce wstało o 4:42 i zajdzie o 20:47, a czas nasłonecznienia będzie równy 5 godzin. 

 

Sobota, 7 lipca 2018 r.
Sobota będzie nieco chłodniejsza, temperatura w Zakopanem spadnie do 18 st. C, nad Morskim Okiem 17, na Kasprowym Wierchu 9, na Rysach 7. Dzień będzie dosyć pochmurny, choć po południu mogą pojawić się przejaśnienia. Na Rysach i Kasprowym Wierchu rano spodziewany jest deszcz, natomiast później słońce wyjrzy zza chmur – czas nasłonecznienia znów jednak nie przekroczy 5 godzin. Ciśnienie nieznacznie wzrośnie do 1016 hPa. Wschodu słońca możemy się spodziewać o 4:42, zaś zachodu o 20:46.

 

Niedziela, 8 lipca 2018 r.
W niedzielę temperatura znów nieco spadnie: w Zakopanem termometry pokażą 16 st. C, nad Morskim Okiem 15, na Kasprowym 8, a na Rysach 4. W wyższych partiach Tatr po południu spodziewane są burze, a w nocy deszcz. Czas nasłonecznienia podobny jak w poprzednich dniach, ciśnienie wyniesie 1016 hPa. Wiatr przez cały weekend będzie słaby, na Rysach powieje z maksymalną prędkością 20 km/h. Słońce wzejdzie o 4:43, zajdzie o 20:46. 

Weekend znów przyniesie ochłodzenie, tym razem jednak nie wróci zima. Warunki na szlakach są lepsze, jednak podczas wędrówek w wyższe partie należy pamiętać o zagrożeniu burzowym: najlepiej sprawdzić przed wyjściem aktualne prognozy i ewentualnie skrócić lub przełożyć wędrówkę. Życzymy bezpiecznych wycieczek i udanego weekendu!