warunki w Tatrach

Wczoraj w Tatrach było piękne okno pogodowe, choć poprawa pogody nie szła w parze z poprawą warunków. Pokrywa śnieżna jest rozłożona bardzo nierównomiernie, a wędrówki powyżej schronisk wymagają doświadczenia. A jaka pogoda prognozowana jest na najbliższy weekend?

Piątek, 6 marca 2020 r.

Po czwartkowym oknie pogodowym, dziś mamy bardzo duże zachmurzenie. Niski pułap chmur może momentami utrudniać orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Przelotnie pada deszcz i deszcz ze śniegiem. Powyżej 1100 m n.p.m. opady śniegu (w partiach szczytowych ok. 3 centymetry). Obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego (po bardzo długim okresie lawinowej trójki). - Pokrywa śnieżna zróżnicowana w rejonie grani śnieg wywiana, miejscami lodoszreń, miejscami trawa i skały. Opad śniegu z wiatrem z kierunków W-NW utworzy depozyty śniegu po stronie zawietrznej, szczególnie w depresjach terenu i pod ścianami - czytamy w komunikacie lawinowym. W Zakopanem termometry pokazują 3 stopnie, nad Morskim Okiem jedna kreska poniżej zera, na Kasprowym Wierchu - 5, a na Rysach - 7. Prędkość wiatru ok. 60 hm/h, w porywach do 100 km/h, okresowo zamiecie i zawieje śnieżne.

Wschód słońca: 6:09 Zachód słońca: 17:30

Sobota, 7 marca 2020 r.

W sobotę nadal sporo chmur, choć będzie też trochę przejaśnień. Czas nasłonecznienia wyniesie do 2 godzin. Prędkość wiatru nieznacznie zmniejszy się, choć wysoko w górach porywy mogą sięgnąć 60-70 km/h. W Zakopanem będą 4 stopnie, nad Morskim Okiem 2, na Kasprowym Wierchu - 5, a na Rysach - 8. Przelotnie może poprószyć śnieg. Ciśnienie atmosferycznie w stosunku do piąku wzrośnie o 8 hPa (z 1000 na 1008 hPa).

Wschód słońca: 6:07 Zachód słońca: 17:32

Niedziela, 8 marca 2020 r.

Spokojniej i słoneczniej zapowiada się niedziela. Będzie praktycznie bezwietrznie, a czas nasłonecznienia wyniesie do 3 godzin. W Zakopanem termometry pokażą 2 stopnie, nad Morskim Okiem - 1, na Kasprowym Wierchu - 7, a na Rysach - 9. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1018 hPa. Okresowo może prószyć delikatnie śnieg.

Początek kolejnego tygodnia zapowiada się podobnie jak niedziela. Trochę słońca, sporo chmur. W środę znów będzie mocno wiać. 

Wschód słońca: 6:05 Zachód słońca: 17:34