Morskie Oko

Za nami majówka, która znacząco odbiegała od tej zeszłorocznej. Turyści jednak nie mogli narzekać na pogodę, bowiem ta pomimo, że nie była fantastyczna, to jednak i tak była znacznie lepsza od tej prognozowanej. A jak zapowiadają się pierwsze dni po weekendzie majowym?

Poniedziałek, 6 maja 2019 r.

Dzisiejszy dzień nie należy do najpiękniejszych. Chociaż aktualnie (godzina 10:20) w Tatrach mamy widoczne szczyty, to poza tym jest dość spore zachmurzenie. Czas nasłonecznienia ma wynieść do 1 godziny. Aktualnie panuje najniższy, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Obowiązuje on od wysokości 1500 m n.p.m., niżej nie ma zagrożenia lawinowego. Wiatr na graniach osiąga dzisiaj prędkość około 30 km/h. Na Kasprowym mamy aktualnie -5 kresek, w Pięciu Stawach -3, nad Morskim Okiem 0, a w Zakopanem 4. Jak widać warunki są jeszcze dalekie od idealnych.

Wtorek, 7 maja 2019 r.

Ten dzień będzie praktycznie identyczny jak poprzedni. Nasłonecznienie wyniesie do jednej godziny, chociaż w górach można spodziewać nieco większej ilości przejaśnień. Stopień zagrożenia lawinowego nie powinien ulec zmianie. Na Kasprowym będą -4 kreski, w Pięciu Stawach -1, nad Morskim Okiem 3, a w Zakopanem 5 na plusie. Wiatr ma osiągać maksymalnie około 20 km/h.

Środa, 8 maja 2019 r.

Będzie to pierwszy ładniejszy dzień w tym tygodniu. Można spodziewać się sporej ilości słońca, czas nasłonecznienia wyniesie od 5 do nawet 8 godzin. Będzie także znacznie cieplej. Na Kasprowym 0, w Pięciu Stawach 2, nad Morskim Okiem 6, a w Zakopanem 10 kresek. Wiatr będzie identyczny jak dnia poprzedniego, czyli na graniach do 20 km/h. Warunki do wędrowania zapowiadają się bardzo dobrze, należy pamiętać jednak, że wyżej w górach wciąż mamy warunki zimowe. Przed wyruszeniem na szlak sprawdź koniecznie aktualne zagrożenie lawinowe.

Czwartek, 9 maja 2019 r.

W nocy z środy na czwartek będzie wiał silny wiatr, w górach powyżej 50 km/h, a do rana może spaść także kilka centymetrów śniegu. Zapowiada się, że nie będzie to najlepszy dzień na górskie wędrówki. Siła wiatru w ciągu dnia będzie maleć, ale na pewno trzeba nastawić się na jego dość odczuwalne działanie powodujące dyskomfort w podróży. Czas nasłonecznienia także nie napawa optymizmem, wyniesie on bowiem maksymalnie do dwóch godzin, w górach nawet jedną godzinę. Na Kasprowym będzie 0 kresek, w Pięciu Stawach 2, nad Morskim Okiem 6, a w Zakopanem 8 na plusie.

Jak widać zbliżające się dni nie napawają wielkim optymizmem jeżeli chodzi o warunki. Jednynym sensownym dniem na wysokogórskie działanie wydaje się środa, poza tym warunki będą dobre, ale na typowe tatrzańskie spacery.