kamera Morskie Oko

To kiedyś musiało się zdarzyć. Tej wiosny mieliśmy już mnóstwo ciepłych, słonecznych - można powiedzieć - letnich dni. Nic w przyrodzie jednak nie ginie i równowaga być musi, tak więc najbliższych kilka dni ma być nieco chłodniejszych, pochmurnych, deszczowych i przede wszystkim - burzowych.

Poniedziałek, 7 maja

W poniedziałek Tatry opustoszały już po Majówce. Całkiem dobra pogoda spowodowała dalsze roztopy. W Tatrach Zachodnich (poza 200-metrowym płatem w Wyżniej Dolinie Chochołowskiej) nie ma już praktycznie śniegu. Całkiem sporo leży go natomiast jeszcze w Tatrach Wysokich. Warunki są więc zmienne, raczej trudne - należy zachować ostrożność. Nie są już publikowane komunikaty lawinowe. Dziś w Tatrach jeszcze słonecznie (łącznie 11 h) - temperatura wiosenna: 16 st. C w Zakopanem, 15 st. nad Morskim Okiem, 5 st. na Kasprowym i 3 st. na Rysach. Ciśnienie dziś wynosi 1019 hPa, a wiatr wieje z prędkością około 35 km/h. Słońce wzeszło o 5:09, a zajdzie o 20:05.

Wtorek, 8 maja

We wtorek pogorszenie pogody. Niebo zasnuje się chmurami, z których zwłaszcza popołudniu może spaść deszcz, a na Rysach nawet śnieg! Od godziny 14 przewidywane są burze, dlatego apelujemy o wychodzenie w góry wcześnie rano i nieplanowanie na ten dzień długich tras. Temperatura w Zakopanem wyniesie 16 st. C, nad Morskim Okiem 13, na Kasprowym 5, a na Rysach 3. Wiatr będzie wiał z prędkością około 35 km/h, a ciśnienie tego dnia wyniesie 1013 hPa. Wschód słońca o 5:07, zachód 20:05.

Środa, 9 maja

W środę temperatura nieco wzrośnie, będzie też trochę więcej słońca, jednakże popołudniu wrócą burze i opady deszczu. Termometry w stolicy Tatr wskażą 20 st. C, nad Morskim Okiem 17 st. C, na Kasprowym 7, a na najwyższym szczycie Polski 4. Czas nasłonecznienia 5 h, wiatr w granicach 30 km/h. Ciśnienie atmosferyczne tego dnia wyniesie 1010 hPa. Nasza gwiazda dzienna na horyzoncie pojawi się o 5:06, a zniknie o 20:07.

Czwartek, 10 maja

Czwartek to nieznaczna poprawa pogody. Będzie ciepło i bardziej słonecznie, natomiast nadal przewidywane są przelotne opady deszczu, a po godzine 17 być może także burze. W Zakopanem zanotujemy ponownie 20 st. C, nad najsłynniejszym polskim jeziorem 17, na Kasprowym 7, na Rysach 3. Wiatr ucichnie praktycznie do zera. Słońce wzejdzie o 5:04, a zajdzie o 20:08, z czego ok. 7 h nie będzie przesłonięte przez chmury. Ciśnienie wyniesie 1011 hPa. W najbliższych dniach prosimy o przemyślenie planów wycieczkowych ze względu na pozostałości zimy i zagrożenie burzowe. W razie nadejścia burzy należy jak najszybciej opuścić grań i okolice cieków wodnych. Życzymy udanego tygodnia!