warunki w Tatrach

Od kilku dni Tatry pokryte są śniegiem. Szlaki są oblodzone i zasypane, a na stromych, trawiastych zboczach możliwe jest wystąpienie zagrożenia lawinowego. A jakie warunki prognozowane są na kolejne dni?

Poniedziałek, 7 października 2019 r.

Warunki do wędrówek są trudne. Szlaki są zasypane i oblodzone, ze stromych zboczy mogą schodzić lawiny. Na Kasprowym Wierchu leżą 33 centymetry świeżego śniegu. Poruszanie się po górach wymaga sprzętu zimowego i doświadczenia. Śnieg zalega od wysokości 1300 m n.p.m. Zamknięty jest niebieski szlak z Kuźnic przez Boczań do Przełęczy między Kopami. W Zakopanem jest teraz 5 stopni, nad Morskim Okiem 2, na Kasprowym Wierchu - 3, a na Rysach - 9. Czas nasłonecznienia wyniesie dziś do 6 godzin. Jest praktycznie bezwietrznie - wiatr na graniach powieje w porywach do 15 km/h. 

Wschód słońca: 6:47 Zachód słońca: 18:06

Wtorek, 8 października 2019 r.

We wtorek będzie nieco więcej chmur, ale śnieg nie powinien sypać. Będzie nieco cieplej, średnio o 2-3 stopnie więcej: w Zakopanem 8 stopni, nad Morskim Okiem 4, na Kasprowym Wierchu - 1, a na Rysach - 3. Temperatura odczuwalna będzie sporo niższa z uwagi na silny wiatr. Ten na graniach osiągnie prędkość do 45 km/h w dzień i 60 km/h w nocy. Czas nasłonecznienia wyniesie do 5 godzin.

Wschód słońca: 6:48 Zachód słońca: 18:04

Środa, 9 października 2019 r.

W środę czeka nas ocieplenie, chmury i deszcz. Śnieg powoli będzie się wytapał: w Zakopanem będzie 12 stopni, nad Morskim Okiem 9, na Kasprowym Wierchu 5, a na Rysach 4. Wiatr będzie wiał z prędkością do 40 km/h. Wieczorem może poprószyć śnieg. Czas nasłonecznienia w środę wyniesie maksymalnie 2 godziny. Warunki do wędrówek z pewnością będą niekorzystne.

Wschód słońca: 6:50 Zachód słońca: 18:01

Czwartek, 10 października 2019 r.

W czwartek znów sie ochłodzi. Będzie słonecznie, ale wietrznie: na graniach wiatr osiągnie prędkość do 60 km/h, mocno obniżając temperaturę odczuwalną. W Zakopanem będzie 13 stopni, nad Morskim Okiem 8, na Kasprowym Wierchu 1, a na Rysach - 4. Czas nasłonecznienia wyniesie do 4 godzin. Dzień jest już zdecydowanie krótszy, co należy uwzględnić przy planowaniu wędrówek. Weekend zapowiada się relatywnie ciepły, z bezchmurnym niebem.

Wschód słońca: 6:52 Zachód słońca: 17:58