Widok z kamery TOPR na Morskie Oko - Mnich

Na kamerach obserwujemy dziś piękne słońce i w końcu możemy odetchnąć. Sytuacja w górach powoli zmierza w stabilnym kierunku - można mieć więc nadzieję, że warunki w najbliższym czasie poprawią się na tyle, by dane nam się było cieszyć zimowymi wędrówkami. Jak będzie wyglądał bieżący tydzień? Zapraszamy do czytania naszej prognozy pogody.

Poniedziałek, 7 stycznia 2019

Dzień dzisiejszy znów prezentuje się nadzwyczaj ładnie. Znów nie możemy ulegać jednak wizualnym wrażeniom i musimy pamiętać o tym, że w Tatrach polskich wciąż obowiązuje 4. stopień zagrożenia. Na Słowacji jednak została ogłoszona już "trójka"; tego samego spodziewać możemy się jutro po rodzimej stronie Tatr - w prognozach lawinowych TOPR na kolejny dzień prognozowany jest 3. stopień zagrożenia lawinowego. Wydłużył się czas nasłonecznienia - w końcu, po wielu dniach zachmurzeń lub z niewielkimi przebłyskami, możemy się dziś cieszyć czterema godzinami czystego nieba. Temperatura oscyluje w okolicy -9 ºC w niższych partiach, np. w Dolinie Chochołowskiej czy Kościeliskiej. W Zakopanem wynosi -8 ºC, na Kasprowym Wierchu -12 ºC, nad Morskim Okiem -9 ºC, na Rysach -15 ºC. Na dziś nie są prognozowane opady śniegu. Wiatr w niższych terenach praktycznie nie jest odczuwalny - w Zakopanem i nad Morskim Okiem wieje z prędkością 5 km/h, na Kasprowym lub Rysach może wiać dziś w porywach do 15 km/h. Słońce wzeszło o 7:33, zajdzie o 15:58. Dzisiejsze ciśnienie to 1030 hPa.

Wtorek, 8 stycznia 2019

Wymarzona przez wielu stabilizacja powoli nadciąga. Jeśli nic się nie zmieni, w Tatrach polskich zostanie ogłoszona lawinowa "trójka". Pamiętajcie jednak, aby codziennie sprawdzać komunikaty lawinowe - śnieg to niebezpieczny żywioł i mogą się one zmieniać. Z powrotem zacznie sypać śnieg - nie będą to jednak bardzo duże opady. Dzień będzie raczej pochmurny z niewielkimi przebłyskami słońca - spodziewać się go możemy przez jakąś godzinę w ciągu całej doby. Temperatura wzrośnie do -2 ºC w Zakopanem, - 9 ºC na Kaprowym, na Rysach zaś spadnie do -17 ºC. Będzie wietrznie - w mieście spodziewamy się wiartu z prędkością około 15 km/h, w górach zaś wartość ta może sięgać nawet 60 km/h. Słońce wschodzi o 7:33, zajdzie o 15:59. Dzisiejsze ciśnienie to 1010 hPa.

Środa, 9 stycznia 2019

Prawdopodobnie nie zobaczymy już słońca w tym tygodniu. Środa nadciąga z dużym zachmurzeniem i sporymi opadami śniegu, ale za to nie przynosi ochłodzenia. Temperatury sięgną odpowiednio: w Zakopanem -2 ºC, nad Morskim Okiem -5 ºC, na Kasprowym Wierchu -9 ºC, a na Rysach -10 ºC. Wiatr będzie znacznie słabszy. W mieście jego prędkość wyniesie 10 km/h, w wyższych partiach nie będzie przekraczała 25 km/h. Słońce wschodzi o 7:33, zajdzie o 16:01. Dzisiejsze ciśnienie to 1000 hPa.

Czwartek, 10 stycznia 2019

Czwartek prezentuje się jeszcze zimniej i bardziej pochmurno od środy. Przestanie sypać śnieg, możliwe, że słońce przebije się przez chmury - nie będzie to jednak trwało zbyt długo; przejaśnienia prognozowane są tylko na 1h przez całą dobę. Temperatura znów nieznacznie spada. W Zakopanem termometry pokażą -5 ºC, na Kasprowym Wierchu wciąż -9 ºC, nad Morskim Okiem -6 ºC, na Rysach - -15 ºC. Słońce wschodzi o 7:32, zajdzie o 16:02. Dzisiejsze ciśnienie to 1030 hPa.Wiatr w porównaniu z innymi dniami będzie nieznaczny. W Zakopanem jego prędkość wciąż oscyluje w granicach 10 km/h, na Rysach tego dnia czeka nas tylko 15 km/h.

Prognoza mniejszych opadów i komunikaty lawinowe TOPR dają nadzieję, że trudne warunki niedługo staną się przeszłością. Czy jednak to się sprawdzi? Zobaczymy już wkrótce.