Warunki w Tatrach, Hala Gąsienicowa

Tegoroczne wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Przed nami drugi weekend czerwca. Ostatnie dni przyniosły bardzo zróżnicowaną aurę od chwil słońca po szare chmury i burze. A jak będzie wyglądał nadchodzący weekend? Koniecznie przeczytajcie w naszej prognozie pogody.

Sezon letni w Tatrach niesie za sobą szczególnie wysokie zagrożenie burzowe. Tak też będzie w trakcie nadchodzącego weekendu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami i możliwością wystąpienia gwałtownych wzrostów stanu wód dla całego powiatu tatrzańskiego. Podczas burzy wyjątkowo niebezpieczne jest przebywanie w partiach graniowych, w miejscach ze sztucznymi ułatwieniami, a także w pobliżu stawów czy potoków. W wyższych partiach Tatr Wysokich wciąż zalegają jeszcze rozległe płaty śniegu. Szczególną uwagę należy zachować w miejscach zacienionych, znajdujących się po północnej stronie grani. Tam z pewnością będzie najwięcej śniegu, który w godzinach porannych może być jeszcze zmrożony. Warto pamiętać, że do poruszania się w takich warunkach wymagane jest spore doświadczenie oraz posiadanie zimowego sprzętu tj. raki, czekan, kask, lawinowe ABC.

Piątek, 7.06.2024 r.

Piątkowy poranek przywitał nas całkiem przyzwoitą pogodą z licznymi przejaśnieniami. Niestety na wzrost zachmurzenia nie musieliśmy długo czekać. Już około godziny 9:00 nad obszar gór nadeszły szare chmury. Szczególnie wysokie prawdopodobieństwo gwałtownych deszczów i burz z gradem występuje od południa. Przestrzegamy przed wychodzeniem w wyższe partie gór. Pomimo pochmurnego dnia czas nasłonecznienia wyniesie dzisiaj nawet do 5 godzin. Wiatr umiarkowany, w paśmie graniowym do 20 km/h, w czasie burz do 75 km/h. Temperatury wyniosą w Zakopanem 20ºC, nad Morskim Okiem 11 ºC, na Kasprowym Wierchu 12 ºC, a na Rysach 8 ºC.

Sobota, 8.06.2024 r.

Sobota będzie zdecydowanie najpogodniejszym dniem weekendu. Słońce wzejdzie o 4:35, natomiast zajdzie o 20:43. Już od samego rana możemy liczyć na większe przejaśnienia. Synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów, ani burz. Czas nasłonecznienia wyniesie tego dnia nawet 8 godzin. Wiatr umiarkowany, w paśmie graniowym do 25 km/h. Termometry pokażą w Zakopanem 20ºC, nad Morskim Okiem 14 ºC, na Kasprowym Wierchu 14 ºC, a na Rysach 9 ºC.

Niedziela, 9.06.2024 r.

W niedzielę czeka nas ponowne pogorszenie pogody. Wschód słońca nadejdzie o 4:35, a zachód o 20:43. Chociaż poranek zapowiada się całkiem pogodnie, już od południa możemy spodziewać się nadejścia gwałtownych opadów deszczu i burz. Tego dnia spadnie do 10 mm deszczu. Na niewielkie przejaśnienia możemy liczyć w godzinach porannych i późnym popołudniem. Czas nasłonecznienia wyniesie łącznie do 5 godzin. Wiatr umiarkowany, w paśmie graniowym do 20 km/h, w czasie burz do 75 km/h. Temperatury wyniosą w Zakopanem 21ºC, nad Morskim Okiem 14 ºC, na Kasprowym Wierchu 14 ºC, a na Rysach 10 ºC.

Życzymy dobrego weekendu!