Warunki w Tatrach, Hala Gąsienicowa

Za nami okres dość zmiennej pogody w Tatrach. Początek tygodnia przyniósł nam odwilż, a kolejne dni nieco śniegu oraz mrozy. W środku tygodnia mieliśmy także dość ładną pogodę. Na horyzoncie widać jednak spore zmiany, weekend będzie pochmurny i śnieżny, a na przyszły tydzień prognozowane jest wkroczenie prawdziwej zimy w Tatry. O tym jednak szerzej napiszemy w poniedziałek, bowiem pamiętajcie, że warunki w Tatrach sprawdzają się do dwóch dni w przód.

Piątek, 7 grudnia 2018

Dzisiejszy dzień niestety nie należy do najładniejszych. Mamy spore zachmurzenie, a szans na przejaśnienia niestety nie ma. Prognozowane jest całe zero godzin nasłonecznienia. Aktualnie (godzina 10:30) na Kasprowym Wierchy mamy jeden stopień powyżej zera, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich dwie kreski, nad Morskim Okiem także dwie kreski i w Zakopanem trzy stopnie. Co za tym idzie w Tatry przyszła odwilż. Na szczęście nie potrwa ona długo, bo tylko dzisiaj. Na szlakach na pewno wystąpią oblodzenia przez co raczki mogą być przydatne w reglach, a raki to konieczność w przypadku wysokogórskich wyjść. Na dzień dzisiejszy obowiązuje także pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego. Pamiętajcie jednak, aby uważać szczególnie w formacjach wklęsłych. Na początku tygodnia lawina porwała turystę pod Rysami, zrzucając go 200-300 metrów.

Sobota, 8 grudnia 2018

Tego dnia uważajcie na oblodzenia. W nocy temperatury spadną poniżej zera, a aktualnie mamy odwilż – co równoznaczne jest z tzw. ‘szklanką’ na szlakach turystycznych. TOPR prognozuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego na ten dzień, jednak w formacjach wklęsłych (np. żleby) może być niebezpiecznie. Do rana może spaść nawet około 20 centymetrów świeżego śniegu. Biorąc pod uwagę wiatr na poziomie 30-40 km/h w niektórych miejscach będzie go więcej. Tego dnia temperatury spadną już poniżej zera. Na Kasprowym Wierchu prognozowane są -3 stopnie, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich -1, nad Morskim Okiem także -1, a w Zakopanem będzie do trzech kresek na plusie. Czas nasłonecznienia wyniesie około jednej godziny – zatem można liczyć na niewielkie przejaśnienia.

Niedziela, 9 grudnia 2018

Ostatni dzień weekendu będzie nieco podobny do poprzedniego. Niestety słońce nie wyjrzy zza chmur nawet na chwilę (prognoza zero godzin nasłonecznienia), a temperatury będą prawie identyczne. Na Kasprowym Wierchu prognoza to -5 kresek, w Dolinie Pięciu Stawów -3, nad Morskim Okiem -1, a w Zakopanem cztery kreski powyżej zera. W ciągu dnia spadnie nieco więcej śniegu, do dziesięciu centymetrów na szczytach, dopiero w nocy może spaść ponad drugie tyle. W niedzielę będzie trzeba uważać na wiatr, podmuchy na tatrzańskich graniach będą dochodziły do 60 km/h, jednak z biegiem dnia będą maleć do prognozowanych 30 km/h wieczorem. Przed wyjściem w niedziele w Tatry sprawdźcie komunikat lawinowy podawany przez TOPR, który aktualizowany jest zawsze poprzedniego dnia około godziny 18:00.

Prognozy na weekend nie są optymistyczne, jednak na pewno w Tatrach przybędzie śniegu. Dobrym prognostykiem natomiast jest początek przyszłego tygodnia, który ma przynieść bardzo obfite opady śniegu. Zapewne wszyscy turyści mają nadzieję, że ostatecznie tak się stanie. Będziemy Was informować na bieżąco, a nasz kolejny komunikat odnośnie warunków w Tatrach pojawi się już w poniedziałek, 10 grudnia o godzinie 12:00.