warunki w Tatrach

W ciągu ostatnich kulku dni warunki w Tatrach bardzo się zmieniły. Jeszcze w niedzielę śniegu było bardzo mało, w wielu miejscach były odsłonięte kamienie i lód. W ostatnich dniach spadło do 100 centymetrów śniegu. Obowiązuje 3., znaczny stopień zagrożenia lawinowego, a warunki do wędrówek są bardzo trudne. A jak zapowiada się najbliższy weekend?

Piątek, 7 lutego 2020 r.

Grubość pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu siega teraz niemal 2 metrów (dokładnie 192 centymetry). Po ostatnich intensywnych opadach śniegu w połączeniu z bardzo silnym wiatrem, pokrywa śnieżna rozłożona jest nierównomiernie. Miejscami potworzyły się zaspy. Większość szlaków jest nieprzetarta, trzeba torować w głębokim śniegu. Obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego. - "Na graniach i w ich pobliżu miejscami śnieg wywiany do starej twardej warstwy a miejscami świeżo utworzone nawisy. Duże depozyty przeniesionego śniegu we wszelkich zagłębieniach terenowych, na zboczach i pod ścianami. Na następną dobę prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 - 15 cm" - czytamy w komunikacie lawinowym. Dziś w Tatrach pochmurno, a niski pułap chmur utudnia orientację w terenie. Wyjście w góry wymaga bardzo dużego doświadczenia, posiadania odpowiedniego sprzętu i umiejętności posługiwania się nim, a także oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. W Zakopanem mamy 0 stopni, nad Morskim Okiem - 2, na Kasprowym Wierchu - 7, a na Rysach - 10. Prędkość wiatru dochodzi do 55 km/h. W ciagu dnia wiatr będzie słabnąć, w nocy jego prędkość spadnie do 25 km/h. Czas nasłonecznienia wyniesie dziś do godziny.

Wschód słońca: 7:01 Zachód słońca: 16:45

Sobota, 8 lutego 2020 r.

Na sobotę prognozowana jest poprawa pogody (nie mylić z poprawą warunków!). Dzień zapowiada się słoneczny (czas nasłonecznienia do 9 godzin), cieplejszy i zdecydowanie mniej wietrzny (prędkość wiatru do 20 km/h). Nadal będzie wysokie zagrożenie lawinowe (ratownicy TOPR prognozują lawinową trójkę). Termometry w Zakopanem pokażą 3 stopnie, nad Morskim Okiem 2, na Kasprowym Wierchu - 2, a na Rysach - 5. Ciśnienie atmosferyczne wysokie, barometry wskażą 1028 hPa. 

Wschód słońca: 7:00 Zachód słońca: 16:45

Niedziela, 9 lutego 2020 r.

Niedziela zapowiada się ładna: słoneczna, bezwietrzna i nieco cieplejsza niż sobota. Pokrywa śnieżna powoli będzie się stabilizować. W Zakopanem będzie 6 stopni, nad Morskim Okiem 3, na Kasprowym Wierchu i na Rysach - 2. Czas nasłonecznienia wyniesie do 8 godzin, a prędkość wiatru w podmuchach do 15 km/h (późnym popołudniem wzrośnie do 30 km/h). 

Początek przyszłego tygodnia przyniesie kolejne załamanie pogody, bardzo silny wiatr (do 140 km/h) i opady śniegu.

Wschód słońca: 6:58 Zachód słońca: 16:49