Pięć Stawów kamery TOPR

Przed nami pierwszy, pełny weekend 2022 roku. Jaką przyniesie pogodę? Sprawdź w naszej prognozie!

Prognoza została przygotowana 5 stycznia. Prosimy pamiętać o obowiązku sprawdzenia prognoz przed wyjściem w góry!

Piątek, 7.01.2022 r.,

początek weekendu ma przynieść piękną pogodę. Czas nasłonecznienia wyniesie 8 godzin, a wiatr będzie wiał z prędkością do 30 km/h. Należy spodziewać się sporego ochłodzenia. W Zakopanem będzie -1, nad Morskim Okiem -5, na Kasprowym -10, a na Rysach -12 stopni. Śnieg tego dnia nie spadnie. Słońce wstanie o 7:33, a zajdzie o 15:56, widać już wydłużający się dzień. Najprawdopodobniej TOPR utrzyma na ten dzień drugi stopień zagrożenia lawinowego, ale niezbędne jest sprawdzenie tego w wieczór poprzedzający wycieczkę. Problemem na pewno będą tzw. 'betonowe góry'. Śnieg zamarznie, woda zmieni się w lód, więc warunki na wielu trasach będą bardzo niebezpieczne, a wyhamowanie upadku czekanem praktycznie niemożliwe. Ciężko też będzie poruszać się bez ogromnego doświadczenia w rakach po stromych stokach. 

Sobota, 8.01.2022 r.,

Prognozy na sobotę nie są spójne. Jedne mówią aż o 5 godzinach słońca, drugie że go nie zobaczymy. Więcej modeli wskazuje jednak na niewielkie nasłonecznienie. Dzień wstanie o 7:33, a zakończy się o 15:59.  Może spaść do trzech centymetrów śniegu, wiatr będzie wiał w granicach 15 km/h. Najprawdopodobniej TOPR utrzyma na ten dzień drugi stopień zagrożenia lawinowego, ale niezbędne jest sprawdzenie tego w wieczór poprzedzający wycieczkę. Na pewno utrzyma się problem betonowych gór, dodatkowo niebezpieczny będzie fakt, że twardy śnieg przykryje niewielka, świeża warstwa, która ukryje zagrożenie. Utrzymają się także mrozy. W Zakopanem 0 stopni, nad Morskim Okiem -3, na Kasprowym -9, a na Rysach -10.

Niedziela, 9.01.2022 r.,

Ostatni dzień weekendu ma przynieść nam około sześć godzin słońca. Dzień rozpocznie się o 7:33, a zakończy o 16:01. Śnieg nie spadnie, dalej utrzymają się niskie temperatury. W Zakopanem będzie 0, nad Morskim Okiem -2, na Kasprowym -7, a na Rysach -9. Wiatr będzie niewielki, tj. około 10 km/h. Najprawdopodobniej TOPR utrzyma na ten dzień drugi stopień zagrożenia lawinowego, ale niezbędne jest sprawdzenie tego w wieczór poprzedzający wycieczkę. Problem betonowych gór nie zniknie, dlatego warunki będzie trzeba uznać za trudne! 

Jak widać weekend zapowiada się ładnie, jednak wystąpi problem z twardością śniegu. Jest on o tyle niebezpieczny, że raki w takich warunkach pracują w ograniczonym zakresie. W przypadku upadku momentalnie nabiera się prędkości, a wyhamowanie czekanem staje się niemożliwe. Uważajcie na siebie, bowiem dobra pogoda na pewno kusi, ale w takich warunkach nawet najmniejszy błąd w stromym terenie może skończyć się śmiercią, lub połamaniem.