warunki weekendowe w Tatrach

Za nami tydzień ze zmienną pogodą. Bywało słonecznie, bywało burzowo – w weekend możemy się spodziewać podobnych warunków.

Piątek, 8 czerwca 2018 r.
Szlaki w części reglowej miejscami są mokre, śliskie i błotniste, trwa remont na szlaku z Wierchporońca na Rusinową Polanę. W Tatrach Zachodnich nie ma już śniegu, jednak nadal zalega on w Tatrach Wysokich na szlaku na Rysy, na Mieguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, na Szpiglasową Przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów oraz na szlaku na Zawrat i na Kozią Przełęcz od strony Hali Gąsienicowej. Przypominamy, że do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy i doświadczenie. 

Dziś początkowo będzie pogodnie i ciepło, jednak po południu spodziewane są burze i opady deszczu. W Zakopanem temperatura wyniesie 22 st. C, nad Morskim Okiem 17, na Kasprowym Wierchu 11. Na Rysach do południa deszczowo, później pojawią się burze, a nocą wiatr powieje mocniej niż w cągu dnia: do 20 km/h. Termometry pokażą tam 9 st. C. Ciśnienie wynosi dziś 1016 hPa, słońce wstało o 4:35, zajdzie o 20:43. Spodziewany czas nasłonecznienia to maksymalnie 6 godzin.
 

Sobota, 9 czerwca 2018 r.
Na sobotę znów zapowiadane są burze i opady deszczu, będzie jednak nieco cieplej. Temperatura w stolicy Tatr wyniesie 24 st. C, nad Morskim Okiem 19, na Kasprowym Wierchu 13, na Rysach 10 st. C. Na najwyższym szczycie Polski znów do południa deszcz, później także burze. Po południu będzie całkowicie bezwietrznie. Ciśnienie spadnie do 1014 hPa. Wschodu słońca możemy się spodziewać o 4:35, zaś zachodu o 20:44.

 

Niedziela, 10 czerwca 2018 r.
Niestety w ostatni dzień weekendu nie możemy spodziewać się poprawy warunków. Czas nasłonecznienia nie przekroczy 5 godzin, temperatura zbytnio się nie zmieni: w Zakopanem termometry pokażą 22 st. C, nad Morskim Okiem 19, na Kasprowym 12, a na Rysach 9. Dzień będzie pochmurny, znów spodziewane są burze i deszcze. Ciśnienie spadnie jeszcze odrobinę i wyniesie 1012 hPa. Wschód słońca nastąpi o 4:34, zachód o 20:44 – przed nami najdłuższe dni w roku. 

Nadchodzące burze sprawiają, że wyruszenie na szlak może być ryzykowne. Radzimy dobrze przemyśleć trasę i czas wycieczki, by burza nie zastała nas na szlaku. Wybierając się na wędrówkę w wyższe partie, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt zimowy. Życzymy udanego wypoczynku!