Warunki w Tatrach, Hala Gąsienicowa

Za nami bardzo różnorodny tydzień w którym pogodne i słoneczne dni przeplatały się z pochmurnymi, śnieżnymi i bardzo mglistymi. A jak będzie wyglądał najbliższy weekend? Koniecznie przeczytajcie w naszej prognozie pogody.

Piątek 8.12.2023 r.

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. Na szlakach zalega spora warstwa świeżego śniegu, a wiele z nich jest nieprzetartych, co może skutkować znacznymi trudnościami w orientacji. Dodatkowo w wyższych partiach gór silny wiatr utworzył głębokie zaspy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia, a także posiadania podstawowego zimowego sprzętu tj. raki, czekan, kask czy lawinowe ABC. Obecnie od wysokości 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Świeży śnieg, który spadł na starą twardą warstwę stanowi zwiększone zagrożenie. Szczególnie niebezpieczne są strome zbocza oraz rozległe pola śnieżne. TPN ostrzega, że lód na tatrzańskich stawach jest jeszcze bardzo cienki i nie należy na niego wchodzić. Podczas planowania górskich wędrówek należy również pamiętać, o tym że dni są coraz krótsze - dzisiaj słońce zajdzie już o 15:41. Bardzo ważne jest aby zaplanować swoją wycieczkę w taki sposób aby wrócić z niej jeszcze przed zmrokiem. Niezbędną częścią ekwipunku jest również latarka czołowa, która powinna znaleźć się w plecaku każdego turysty. Piątkowy poranek przywitał nas piękną bezchmurną aurą w całych Tatrach. Taka pogoda będzie towarzyszyć nam dzisiaj do samego wieczora zachęcając do górskich wędrówek. Czas nasłonecznienia wyniesie dzisiaj nawet do 7 godzin. Wiatr słaby i umiarkowany, w paśmie graniowym do 25 km/h. Termometry pokażą dziś w Zakopanem 0 ºC, nad Morskim Okiem -2 ºC, na Kasprowym Wierchu -3 ºC, a na Rysach -7 ºC. Obecnie pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu wynosi 79 cm.

Sobota 9.12.2023 r.

Niestety sobotni poranek przyniesie ponowne pogorszenie pogody. Przez większość dnia na niebie będą dominowały szare i ciężkie chmury. Możemy spodziewać się jedynie niewielkich i krótkich przejaśnień. Gęsta mgła i niski pułap chmur będą skutecznie ograniczały widoczność powodując problemy z orientacją. Wiatr słaby i umiarkowany, w wyższych partiach gór do 25 km/h. Temperatury wyniosą w Zakopanem -1 ºC, nad Morskim Okiem -3 ºC, na Kasprowym Wierchu -4 ºC, a na Rysach nawet do -7 ºC. Wschód słońca nastąpi o 7:23, natomiast zachód o 15:41.

Niedziela 10.12.2023 r.

Niedzielny dzień minie pod znakiem dużego zachmurzenia i niewielkich przejaśnień na całym obszarze Tatr. Słońce wstanie o 7:23, natomiast zajdzie o 15:41. Tego dnia należy spodziewać się również przelotnych opadów śniegu, które w połączeniu z mgłą i chmurami będą bardzo ograniczać widoczność. Wiatr słaby i umiarkowany, w wyższych partiach gór do 25 km/h. Termometry pokażą w Zakopanem 1 ºC, nad Morskim Okiem -3 ºC, na Kasprowym Wierchu -5 ºC, a na Rysach nawet do -9 ºC.  
Życzymy dobrego weekendu!