Kamera Dolina Chochołowska

Choć w większości polskich miast śnieg nie było widziany już od dawna, a mieszkańcy odliczają już dni do wiosny, to jednak w Tatrach zima trzyma się mocno. Na górskich szczytach nadal prawie 2 metry śniegu. Sprawdźcie, jaki czeka nas weekend:

Piątek, 8 marca 2019 r.

Po ostatnich dniach warunki w Tatrach są niekorzystne. Pojawiły się niekiedy plusowe temperatury w dzień, które w połączeniu z zimnymi nocami spowodowały liczne oblodzenia. Sytuacji także nie poprawił wiatr. W efekcie poruszanie się po szlakach wymaga ostrożności, sprzętu i doświadczenia. W Tatrach Polskich oraz w słowackich Tatrach Wysokich obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego. W słowackich Tatrach Zachodnich mamy "jedynkę". Dziś w górach szaleje halny, którego średnia prędkość wynosi kilkadzisiąt kilometrów na godzinę. Na niebie przeważa słońce - prawdopodobnie łączny czas nasłonecznienia wyniesie około 6 h. Temperatura w Zakopanem to 11 st. C, nad Morskim Okiem 5 st., na Kasprowym -3 st., a na Rysach -5. Ciśnienie atmosferyczne wynosi 1013 hPa. Nie przewiduje się dzisiaj żadnych opadów. Słońce wzeszło o godz. 6:09, a zajdzie o 17:33.

Sobota, 9 marca 2019 r.

W sobotę pogorszenie pogody. Nie ustanie wiatr, a wręcz przeciwnie - im bliżej godzin wieczornych, tym bardziej będzie się on wzmagał, osiągając ok. 100 km/h. Na niebie pojawi się więcej chmur - czas nasłonecznienia wyniesie od 3 do 5 h. W godzinach popołudniowych w Zakopanem zacznie padać lekki deszcz, natomiast w górach spadnie kilka centymetrów śniegu. Chłodniej: w Zakopanem 9 st. C, nad Morskim Okiem 3, na Kasprowym -3, a na Rysach -6. Porywisty wiatr sprawi jednak, że temperatury odczuwalne będą o kilkanaście stopni niższe - przykładowo na Rysach osiągając -18. Zdecydowanie nie będzie to dobry dzień na poważniejsze górskie tury. Ciśnienie atmosferyczne wynosić będzie 1015 hPa. Wschód słońca o 6:07, zachódo o 17:35.

Niedziela, 10 marca 2019 r.

W niedzielę dalsze pogorszenie aury. Dzień zdominuje huraganowy wiatr, który w porywach przekroczy 100 km/h. Praktycznie cały dzień będzie pochmurny - słońce pojawi się na niebie łącznie przez niedłużej niż godzinę. Spadnie także więcej śniegu niż w sobotę, który oczywiście na niższych wysokościach przekształci się w deszcz. Temperatura w stolicy Tatr wyniesie tego dnia 7 st. C, przy schronisku nad Morskim Okiem 2 st., na Kasprowym -4, a na Rysach -8. Oczywiście z powodu wiatru wartości odczuwalne, podobnie jak dzień wcześniej, będą o kilkanaście stopni niższe. Ciśnienie wyniesie 1010 hPa. Słońce pojawi się na horyzonacie o 6:00, a zniknie za nim o 17:39.

Prognozy nie napawają optymizmem, dlatego też polecamy rozsądek przy planowaniu wyjść. Zwłaszcza prosimy o nieszarżowanie przy dużym wietrze, gdyż halny może być niebezpieczny dla turystów zarówno na mniejszych, jak i na większych wysokościach. Mimo tych niepomyślnych wieści, życzymy Wam udanego weekendu!