Kamera Hala Gąsienicowa

W Tatry w końcu zawitała prawdziwa zima. W ostatnich dniach w końcu spadła większa ilość śniegu. Weekend zapowiada się co prawda dalszych opadów, ale za to będzie porządny mróz.

Piątek, 8 stycznia 2021 r.

Obecna sytuacja w Tatrach jest efektem ostatnich opadów. Obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego, a część szlaków jest przysypana. Do podróżowania po górach konieczne jest posiadanie pełnego sprzętu, wraz zestawem lawinowym oraz doświadczenie zimowe. Przed nami mroźne dni. Dziś termometry wskazują odpowiednio: -2 st. w Zakopanem, -3 nad Morskim Okiem, -9 na Kasprowym Wierchu i -14 na Rysach. Warto dodać, że na najwyższym szczycie Polski temperatura odczuwalna sięga -25 st. Wiatr wieje z prędkością maksymalną ok. 30 km/h. Na niebie przeważają chmury, choć nieznacznie i w ciągu dnia przewiduje się łącznie 3 h nasłonecznienia. Na Kasprowym Wierchu leży ok. 60 cm śniegu, w Zakopanem kilkanaście. Ciśnienie atmosferyczne wynosi dziś 1015 hPa. Słońce wzeszło o 7:33, a zajdzie o 16:00.

Sobota, 9 stycznia 2021 r.

Sobota będzie dniem chłodniejszym i bardziej pochmurnym od piątku. Słońce zagości na niebie maksymalnie przez 2 h, a temperatury ukształtują się następująco: Zakopane -3, Morskie Oko -5, Kasprowy -9, Rysy -14. Podobnie jak w piątek nie są przewidywane opady. Wiatr zwolni do 20 km/h, a ciśnienie wzrośnie do 1021 hPa. Należy spodziewać się stabilizacji warunków na szlakach. Turyści na pewno zaczną przedeptywać część szlaków. Dzień wydłuży się o minutę - wschód ponownie o 7:33, a zachód o 16:01.

Niedziela, 10 stycznia 2021 r.

Ostatni dzień weekend będzie nieco bardziej słoneczny od poprzedniego, a temperatury utrzymają się na podobnym poziomie. Przed nami zatem kolejny dzień stabilnej zimy. Termometry tego dnia wskażą: -3 st. w Zakopanem, -6 nad Morskim Okiem, -10 na Kasprowym Wierchu i -12 na Rysach. Wiatr tego dnia powinien przekroczyć 30 km/h. Odnotujemy dalszy wzrost ciśnienia - do wartości 1027 hPa. Słońce pojawi się na horyzoncie o 7:33, a zajdzie o 16:02. Życząc miłego weekendu, przestrzegamy wszystkich turystów wybierających się w najbliższych dniach w górach. Na tatrzańskich szlakach panuje pełnia zimy ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wyjścia w wyższe partie powinny odbywać tylko osoby doświadczone i odpowiednio wyposażone.