Dolina Pięciu Stawów Polskich

Za nami weekend zmiennej pogody. Piątek i niedziela były bardzo dobre do podróżowania, jednak sobota przyniosła nam prawdziwą zimową pogodę, padał śnieg i było zimno, a w niższych partiach gór turyści mogli narzekać na deszcz, takie uroki tatrzańskiej wiosny. A jakie będą kolejne dni? Koniecznie sprawdź!

Poniedziałek, 8 kwietnia 2019 r.

Dzisiejszy dzień to idealne warunki do turystyki. Nasłonecznienie wyniesie do ośmiu godzin, aktualnie nad Tatrami mamy przepiękne widoki i pełne słońce. Jest praktycznie bezwietrznie. Na dole mamy już wiosnę, śniegu nie znajdziecie już w mieście. W Zakopanem aktualnie termometry wskazują 14 kresek, nad Morskim Okiem 12, w Pięciu Stawach 6, a na Kasprowym Wierchu 3. Aktualnie mamy 2. stopień zagrożenia lawinowego, uważajcie w szczególności na stoki mocno nasłonecznione.

Wtorek, 9 kwietnia 2019 r.

Drugi dzień tygodnia przyniesie nam nieco mniej słońca, ale warunki wciąż będą dobre. Będzie można także liczyć na widoki, które zagwarantuje nam pięć godzin nasłonecznienia. TOPR na ten dzień prognozuje 2. stopień zagrożenia lawinowego, przed wycieczką koniecznie sprawdź jednak aktualny komunikat! Na Kasprowym będzie zaledwie jedna kreska na plusie, w Pięciu Stawach 4, nad Morskim Okiem 9, a w Zakopanem 11. Wiatr także nie będzie dokuczał, zatem ogólnie warunki do wędrowania będą dobre, pamiętajcie jednak, że w wyższych partiach gór wciąż panuje pełnia zimy.

Środa, 10 kwietnia 2019 r.

To będzie koniec przepięknej pogody. W środę będzie spore zachmurzenie, a czas nasłonecznienia wyniesie raptem do dwóch godzin. Wciąż będzie bezwietrznie, ale dużo chłodniej. Na Kasprowym -1, w Pięciu Stawach 1, nad Morskim Okiem 6, a w Zakopanem 7. Zapewne utrzyma się 2. stopień zagrożenia lawinowego, jednak przed wycieczką koniecznie sprawdź aktualny komunikat lawinowy!

Czwartek, 11 kwietnia 2019 r.

Wygląda na to, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa! Na tatrzańskich graniach w ten dzień prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej nawet o 25 centymetrów! Tak, tak – dobrze czytacie. Na Kasprowym będą -2 kreski, w Pięciu Stawach termometry wskażą zero, nad Morskim Okiem 4, a w Zakopanem 3 kreski na plusie. Będzie zimno, co niektórym przypomni, że to jeszcze nie koniec białego szaleństwa. Będzie bezwietrznie (do 15 km/h na graniach), ale na pewno nie będzie to dobry dzień na tatrzańskie wycieczki. Słońca nie uświadczymy, zatem będzie bardzo duże zachmurzenie, a co za tym idzie kiepskie warunki w wyższych partiach gór. Zalecamy maksymalnie spacery dolinami dla osób bez wysokogórskiego doświadczenia.

Jak widać zbliżające się dni będą stopniowo coraz gorsze, a na czwartek można spodziewać się powrotu zimy, czy tak będzie? Czas pokaże.