Morskie Oko z kamery TOPR

Za nami okres dość przeciętnej pogody w Tatrach. Silnie wiało, padał śnieg i ogólnie ciężko było o widoki. Nie zabrakło jednak oczywiście przejaśnień, te z wtorku zrobiły niemałą furorę w sieci, trzeba przyznać, że ten kto trafił na to okno pogodowe, miał sporo szczęścia. A jak będzie wyglądał zbliżający się wielkimi krokami długi weekend?

Piątek, 8 listopada 2019 r.

Dzisiejszy dzień to piękny wstęp do długiego weekendu. Tatry powitały nas przepięknymi widokami i wręcz wysłały zaproszenie do wędrowania. Warunki bez dwóch zdań są dziś idealne, choć sam stan szlaków w wielu miejscach może przerosnąć niedoświadczonych turystów. Przypominamy, że w wielu miejscach zalega do 10 cm świeżego śniegu, co znacząco utrudnia podejście, orientacje, a często wymaga także użycia raków. W ciągu dnia śnieg jednak zapewne będzie się topił, bowiem mamy dość wysokie temperatury. Na Kasprowym 3 kreski, w Pięciu Stawach 5, nad Morskim Okiem 8, a w Zakopanem aż 10. Czas nasłonecznienia wyniesie ok 5h.

Sobota, 9 listopada 2019 r.

Bez wątpienia będzie to wietrzny dzień, chociaż jest spora szansa na widoki, bowiem czas nasłonecznienia ma wynieść do 4h. Trzeba będzie się jednak liczyć z wiatrem, który wyniesie około 50-60 km/h i w ciągu dnia będzie malał. Takie warunki z pewnością znacząco obniżą odczuwalną temperaturę, a ta ma być identyczna jak poprzedniego dnia, z tą różnicą, że w Zakopanem będą trzy kreski więcej. Warunki na szlakach wciąż będą trudne.

Niedziela, 10 listopada 2019 r.

Gdy w niedzielę wstaniemy z łóżek będziemy zapewne nieco zdziwieni, bowiem w Tatrach może przybyć do 20 cm śniegu! To będzie zdecydowanie najgorszy dzień długiego weekendu. Widoków nie będzie w ogóle, a w ciągu dnia także ma sypać. Na pewno ucieszy to mi łośników zimowego szaleństwa. Na Kasprowym będzie -1, w Pięciu Stawach 2, nad Morskim Okiem 3, a w Zakopanem 5 kresek na plusie. Wiatr będzie umiarkowany, od 25 km/h do 10 km/h w ciągu dnia.

Poniedziałek, 11 listopada 2019 r.

Wszystko wskazuje na to, że ostatni dzień długiego weekendu, ten najważniejszy będzie ładny. Czas nasłonecznienia ma wynieść około 4h. Będzie jednak nieco mroźno, na Kasprowym -2, w Pięciu Stawach 1, nad Morskim Okiem 3, a w Zakopanem 8 kresek na plusie. Temperatury odczuwalne będą nieco niższe, jednak wiatr będzie dość słaby, ok. 10/15 km/h. Warunki na szlakach na pewno będą trudne, szczególnie w Tatrach Wysokich. Należy pamiętać, że na pewno wiele tras, szczególnie w wyższych partiach będzie przysypanych, przez co orientacja będzie trudna. Zdecydowanie zalecamy zabrać ze sobą raki, jednak prosimy pamiętać, że nie zastąpią one doświadczenia i wiedzy.

Jak widać długi weekend przyniesie nam dosłownie wszystko. Silny wiatr, potem opady śniegu, a na koniec ukaże nam wszystko co zrobił przy promieniach słońca. Życzymy samych udanych wędrówek i przypominamy o rozsądku, góry nie uciekną!