Kamera Pięć Stawów

W ostatnich tygodniach pogoda nie rozpieszcza tatrzańskich turystów. Przed nami kolejny weekend z trudnymi warunkami, które niejednemu skomplikują górskie plany.

Piątek, 9 lutego 2024 r.

Obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawniania turystyki. Po nocnych przymrozkach pojawiają się oblodzenia, które w ciągu dnia - w wyniku dodatnich temperatur - przekształcają się w bardzo grząski śnieg i wodę. Wiejący od kilku dni silny wiatr w wielu miejscach utworzył spore zaspy, w innych zaś mocno wywiał pokrywę śnieżną. Obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się teraz po górach wymaga dużej wiedzy i umiejętności - odradzamy wycieczki początkującym. Weekend będzie bardzo ciepły, jak na tę porę roku. W piątek termometry wskażą maksymalnie: 10 st. w Zakopanem, 4 st. nad Morskim Okiem, 2 st. na Kasprowym Wierchu i -1 na Rysach. Maksymalnie czeka nas 1 h słońca - reszta dnia będzie pochmurna. Opady dziś przelotne - na niższych wysokościach deszcz, a na szczytach Tatr do 2 cm śniegu. Będzie wiało do 70 km/h. Zachód słońca dziś o 16:48.

Sobota, 10 lutego 2024 r.

W sobotę temperatury utrzymają się na podobnym poziomie, ale będzie bardzo wietrznie i wzmogą się opady. Ponownie odnotujemy: w Zakopanem 10 st., nad Morskim Okiem 4 st., na Kasprowym 2 st., a na Rysach -1. Na wysokościach powyżej 2000 m prędkość wiatru w porywach może osiągać 100 km/h. W mieście i w dolinach będzie mocno padać deszcz, natomiast w górach spodziewamy się przyrostu pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Przez cały dzień będziemy mieli pełne zachmurzenie. Słońce wzejdzie o 6:58, a zajdzie o 16:50. 

Niedziela, 11 lutego 2024 r.

Zła pogoda utrzyma się w niedzielę, a być może będzie nawet nieco więcej opadów. Na termometrach ujrzymy: 8 st. w Zakopanem, 3 st. nad Morskim Okiem, 1 st. na Kasprowym Wierchu i -3 na Rysach. Na dużych wysokościach spodziewamy się wiatru do 95 km/h. W dolinach będzie padał deszcz, a w górach spaść może nawet około 20 cm śniegu. Przez cały dzień niebo będzie całkowicie zachmurzone. Takie warunki bardzo utrudnią jakiekolwiek wyjścia górskie, dlatego - jeśli prognozy nie ulegną w trakcie weekendu zmianie - zalecamy powściąglizowość przy planowaniu wycieczek i rozważenie rezygnacji z wyjść w wyższe partie Tatr. W niedzielę wschód słońca o 6:57, a zachód o 16:52. Dobrego weekendu!