warunki w Tatrach

Mimo że w Tatrach na pierwszy rzut oka bajecznie - piękne słońce, śnieg, brak wiatru - warunki do wędrówek są trudne - liczne oblodzenia, śnieżne zaspy skutecznie utrudniają wędrówkę.

Poniedziałek, 9 grudnia 2019 r.

Od rana jest słonecznie i jak na tę porę roku ciepło. Termometry w Zakopanem pokazują 6 stopni, nad Morskim Okiem 3, na Kasprowym Wierchu 0, a na Rysach - 5. Czas nasłonecznienia wyniesie dziś do 3 godzin, wiatr wieje z prędkością do 20 km/h. Szlaki są oblodzone, trudne warunki rónież na drodze do Morskiego Oka. Obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. "W różnych częściach Tatr pokrywa śnieżna jest rozłożona nierównomiernie. Szczególną uwagę trzeba zwracać na depozyty przewianego śniegu, nagromadzone w formacjach wklęsłych, pod ścianami, oraz w pobliżu grani. Prognozowany w dalszym ciągu silny wiatr, głównie z kierunków NW, W i SW, może lokalnie zwiększać zagrożenie lawinowe" - czytamy w komunikacie lawinowym. Warstwa lodu na tatrzańskich stawach jest jeszcze bardzo cienka i może załamać się nawet pod niewielkim ciężarem - wejście na taflę stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Wschód słońca: 7:20 Zachód słońca: 15:41

Wtorek, 10 grudnia 2019 r.

We wtorek będzie więcej zachmurzeń niż słońca, rano będzie padać śnieg. Po południu przejaśni się. Temperatura powietrza obniży się do 0 w Zakopanem, - 2 nad Morskim Okiem, - 6 na Kaspowym Wierchu i - 12 na Rysach. Biometr będzie niekorzystny, a ciśnienie afmosfryczne wzrośnie z 1004 hPa (w poniedziałek) do 1021 hPa. 

Wschód słońca: 7:22 Zachód słońca: 15:41

Środa, 11 grudnia 2019 r.

Środa zapowiada się słoneczna i cieplejsza niż wtorek. Wiatr na graniach osiągnie prędkosć do 30 km/h, a czas nasłonecznienia wyniesie do 7 godzin. W Zakopanem będą 2 stopnie, 1 nad Morskim Okiem, - 2 na Kaspowym Wierchu i - 5 na Rysach. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1019 hPa. Wybierając się w wyższe partie Tatr, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są niezbędne.

Wschód słońca: 7:22 Zachód słońca: 15:41

Czwartek, 12 grudnia 2019 r.

Na czwartek prognozowane jest trochę słońca, trochę chmur, nie powinno jednak padać. Prędkość wiatru wyniesie 30 km/h, a naczas nasłonecznienia 3h. W Zakopanem będą 2 stopnie, - 1 nad Morskim Okiem, - 6 na Kaspowym Wierchu i - 12 na Rysach. To ostatni dzień remontu schroniska górskiego na Kalatówkach, z kolei schronisko Murowaniec jest wyłączone z eksploatacji do 20 grudnia.

W następnych dniach będzie wietrznie, choć nie zabraknie słońca.

Wschód słońca: 7:24 Zachód słońca: 15:41