warunki w Tatrach

Za nami całkiem ładny weekend, nie obeszło się jednak bez burz. W nadchodzących dniach pogoda będzie w kratkę, znów mogą pojawić się deszcze i burze.

Poniedziałek, 9 lipca 2018 r.

Warunki do wędrówki są dobre, szlaki zaledwie miejscami mogą być mokre i błotniste. Stan wód w potokach jest podniesiony, w pariach graniowych po północnej stronie mogą jeszcze zalegać płaty starego twardego śniegu. W Dolinie Strążyskiej trwają prace związane z konstrukcją nowego punktu sprzedaży biletów.

Dziś w Tatrach po południu spodziewane są burze: mogą pojawić się one nad Morskim Okiem, na Kasprowym Wierchu oraz na Rysach. Temperatura w Zakopanem wyniesie 19 st. C, nad Morskim Okiem 16, na Kasprowym 9, na Rysach 6. Wszędzie spodziewane są opady deszczu, a czas nasłonecznienia nie przekroczy 5 godzin. Ciśnienie wyniesie 1017 hPa. Słońce wzeszło o 4:44, zajdzie o 20:45.

 

Wtorek, 10 lipca 2018 r.

We wtorek temperatura utrzyma się na podobnym poziomie, będzie jednak trochę więcej słońca – spodziewany czas nasłonecznienia to 7 godzin. Temperatura w stolicy Tatr wyniesie 20 st., nad Morskim Okiem 17, na Kasprowym Wierchu 10. Na Rysach termometry wskażą 7 st. C, tam oraz nad Morskim Okiem i na Kasprowym Wierchu do południa słonecznie, później zaś pojawią się burze i deszcz. Burza spodziewana jest także po południu w Zakopanem, jednak przez większość dnia będzie tam słonecznie. Wtorek niemal bezwietrzny, barometry wskażą 1015 hPa. Słońce wzejdzie o 4:45, zajdzie o 20:44.

 

Środa, 11 lipca 2018 r.

W środę pogoda znacznie się pogorszy, wszędzie spodziewane są ulewy i burze, a słońce prawie nie wyjrzy zza chmur. Termometry pokażą w Zakopanem 19 st. C, a nad Morskim Okiem 16 st. C. Na Kasprowym Wierchu 9 st. C, deszcz popada tam szczególnie mocno w nocy. Na Rysach 7 st. C i burze przez cały dzień oraz nocą. Ciśnienie atmosferyczne utrzyma się na poziomie 1015 hPa. Dzień rozpocznie się o 4:46, wieczór nadejdzie o 20:44.

 

Czwartek, 12 lipca 2018 r.

W czwartek powrócą lepsze warunki, w wielu miejscach będzie ciepło i słonecznie. Temperatura w Zakopanem wyniesie 20 st., nad Morskim Okiem 17, na Kasprowym pochmurno i 10 st. C. Na Rysach rano może jeszcze popadać deszcz, później pokaże się słońce i temperatura wyniesie 7 st. Wiatr na najwyższym szczycie Polski powieje mocniej niż w poprzednich dniach i osiągnie prędkość do 35 km/h rano. Ciśnienie w czwartek wyniesie 1014 hPa, spodziewany czas nasłonecznienia to 8 godzin. Dzień potrwa od 4:47 do 20:43. Warunki w tym tygodniu będą dosyć zmienne, zatem należy wziąć pod uwagę, że podczas wędrówki może dojść do załamania pogody. Szczególnie niekorzystnie będzie w środę, zatem należy dobrze przemyśleć plan wycieczki, a w razie zbliżającej się burzy zawrócić. Życzymy udanego tygodnia!