warunki w Tatrach

Nowy tydzień w Tatrach ropoczął się słonecznie, choć od rana nad Tatrami mamy wał fenowy. W połowie tygodnia wróci bardzo mocny wiatr. Jak przedstawia się szczegółowa prognoza pogody?

Poniedziałak, 9 marca 2020 r.

W poniedziałek sporo słońca, przez cały dzień zachmurzenie małe. Nie powinno padać. Czas nasłonecznienia wyniesie do 7 godzin. Jest praktycznie bezwietrznie, porywy do 15 km/h. Obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego - warunki śniegowe zróżnicowane: na wystawach zachodnich zdecydowanie mniej śniegu niż na wystawach wschodnich, miejscami trawa oraz wystające kamienie. Na grani bardzo twardy śnieg, lód. W sektorze NE niewielkie depozyty śniegu w szczególności powyżej górnej granicy lasu. Szlaki dościowe do schronisk są śliskie, a poruszanie się w wyższych partiach gór wymaga dużego doswiadczenia górskiego. W Zakopanem jest 5 stopni, nad Morskim Okiem 2, na Kasprowym Wierchu - 4, a na Rysach - 8. Ciśnienie atmosferyczne stabilne, 1014 hPa.

Wschód słońca: 6:03 Zachód słońca: 17:36

Wtorek, 10 marca 2020 r.

We wtorek wiecej chmur, głownie rano. Po południu można spodziewać się rozpogodzeń. Wiatr przybierze na sile i powieje z prędkością ok. 30 km/h, w porywach do 60 km/h. Czas nasłonecznienia wyniesie do 4 godzin, momentami może prószyć śnieg. W Zakopanem będzie 5 stopni, nad Morskim Okiem 4, na Kasprowym Wierchu - 3, a na Rysach - 7. Temperatura odczuwalna będzie o kilka stopni niższa. 

Wschód słońca: 6:01 Zachód słońca: 17:37

Środa, 11 marca 2020 r.

Załamanie pogody czeka nas w środę: zachmurzenie całkowite, bardzo silny, północno-zachodni wiatr i przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na pojawienie się słońca nad Tatrami nie ma co liczyć. Prędkość wiatru ok. 65 km/h, w porywach do 80 km/h (w nocy ze środy na czwartek do 100 km/h). W Zakopanem będzie 11 stopni, nad Morskim Okiem 6, na Kasprowym Wierchu 1 , a na Rysach - 3. 

Wschód słońca: 6:01 Zachód słońca: 17:37

Czwartek, 12 marca 2020 r.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane, czas nasłonecznienia może wynieść do 5 godzin. Wiatr ok. 80 km/h, w porywach do 110 km/h. Będzie ciepło: 15 stopni w Zakopanem, 9 nad Morskim Okiem, 1 na Kasprowym Wierchu i 0 na Rysach. Wyjście w góry - przy takich prognozach będzie bardzo ryzykowne - pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana, może wzronąć zagrożenie lawinowe. W piątek spadnie do 15 centymetrów śniegu, wciąż będzie mocno wiać.

Apelujemy o dostosowanie wycieczek do panujących warunków i doświadczenia!

Wschód słońca: 5:58 Zachód słońca: 17:40