warunki w Tatrach

Ostatnie dni stały pod znakiem kapryśnej pogody. Było deszczowo, burzowo, a słońce przebijało się przez grubą warstwę chmur rzadko. A jak będzie w kolejnych dniach?

Poniedziałek, 9 września 2019 r.

Nowy tydzień przywitał deszcz. Szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych zalega sporo błota. Niski pułap chmur ogranicza widoczność, a wiatr wieje dziś z prędkością do 70 km/h, co znacznie obniża temperaturę odczuwalną. W Zakopanem jest teraz 17 stopni, nad Morskim Okiem 12, na Kasprowym Wierchu 9, a na Rysach 4. Ciśnienie atmosferyczne wynosi 1011 hPa i w kolejnych dniach będzie wzrastać. Biometr jest niekorzystny.

Przypominamy, że zamknięty jest szlak z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont. Niewielkich utrudnień można spodziewać się na drodze z Kuźnic na Myślenickie Turnie, w związku z prowadzonym tam remontem.

Wschód słońca: 6:05  Zachód słońca: 19:06

Wtorek, 10 września 2019 r.

We wtorek pogoda ma się poprawić. Prędkość wiatru zmaleje z 70 km/h do 20 km/h, co korzystnie wpłynie na temperaturę odczuwalną. Na niebie pojawi się słońce, czas nasłonenienia wyniesie do 6 godzin. W Zakopanem termometry pokażą 17 stopni, nad Morskim Okiem 15, na Kasprowym Wierchu 8, a na Rysach 3. Temperatura odczuwalna rano na Rysach wyniesie ok. 3 stopnie poniżej zera. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1020 hPa. Mimo poprawy pogody, warunki do uprawiania turystyki, ze względu na mokre szlaki, będą trudne. 

Wschód słońca: 6:07  Zachód słońca: 19:01

Środa, 11 września 2019 r.

Rozpogodzeń można spodziewać się w środę. Słońce nad Tatrami świecić ma długo - aż 9 godzin. Będzie też cieplej - do 21 stopni w Zakopanem, 16 nad Morskim Okiem i 10 na Kasprowym Wierchu. Na Rysach będzie 8 stopni, a temperatura odczuwalna na najwyższym szczycie Polski wyniesie tylko 3 stopnie mniej. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1024 hPa. 

Wschód słońca: 6:09  Zachód słońca: 19:00

Czwartek, 12 września 2019 r.

Generalnie czwartek ma być łądny, ale należy liczyć się z przechodzącymi po południu nad Tatrami burzami. Utrzyma się temperatura i prędkość wiatru z poprzedniego dnia, a ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1028 hPa. Czas nasłonecznienia wyniesie między 5 a 7 godzin. Rano może delikatnie pokropić deszcz, po południu będzie padać intensywniej. 

Kolejny weekend ma przynieść podobną pogodę do tej z czwartku. Poranki mają być łądne, po południu deszcz i burze. Dzień robi się coraz krótszy, pamiętajcie o tym, planujac wędrówkę. 

Wschód słońca: 6:09  Zachód słońca: 19:00