Warunki w Tatrach Morskie Oko

Przed nami Święta Wielkiej Nocy, a co za tym idzie długi trzydniowy weekend. Ostatnie dni w Tatrach przyniosły bardzo zmienną pogodę, w której dominowały chmury i przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. A jakie warunki przyniesie świąteczny weekend? Koniecznie przeczytajcie w naszej prognozie!

Piątek, 29.03.2024 r.

Pomimo pięknej, słonecznej i wiosennej aury należy pamiętać, o tym że w wyższych partiach Tatr wciąż panują typowo zimowe warunki. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. Nad ranem śnieg może być twardy i mocno zmrożony, natomiast w godzinach popołudniowych staje się on mokry i przepadający. Poruszanie się w takich warunkach wymaga sporego doświadczenia oraz posiadania niezbędnego sprzętu zimowego takiego jak raki, czekan, kask, a także lawinowe ABC. Na szlakach w niższych częściach gór w większości przypadków bez śniegu, ale za to mokro i błotniście i bardzo ślisko.  W najbliższych dniach, wysoko w górach należy spodziewać się również silnego i porywistego wiatru, który szczególnie będzie przybierał na sile w ciągu dnia. Tatrzański Park Narodowy zwraca uwagę, na to aby nie wchodzić na tafle górskich stawów. Lód skuwający ich powierzchnię jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać pod ciężarem człowieka.

Piątkowy poranek przywitał nas piękną, słoneczną pogodą w całych Tatrach. Błękitne niebo nie opuści nas dzisiaj do samego wieczora. Czas nasłonecznienia wyniesie dzisiaj nawet do 10 godzin. Niestety wysoko w górach wieje bardzo silny i porywisty wiatr, którego podmuchy w paśmie graniowym mogą osiągać prędkość do 120 km/h. Termometry pokażą dziś w Zakopanem 11 ºC, nad Morskim Okiem 8 ºC, na Kasprowym Wierchu 5 ºC, a na Rysach -1 ºC. Obecnie pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu wynosi jeszcze 135 cm. Słońce zajdzie dziś o 18:07.

Sobota, 30.03.2024 r.

Sobota będzie zdecydowanie najbardziej pogodnym i najcieplejszym dniem świątecznego weekendu. Słońce wzejdzie o 5:21, natomiast zajdzie o 18:08. Przez cały dzień towarzyszyć nam będzie nieprzerwanie słoneczna, wiosenna aura. Podczas dłuższych górskich spacerów nie zapominajmy o kremie z filtrem. Czas nasłonecznienia w całych Tatrach wyniesie 10 godzin. Wysoko w górach wciąż będzie utrzymywał się silny i porywisty wiatr osiągający w porywach prędkość do 120 km/h.  Temperatury wyniosą w Zakopanem 18 ºC, nad Morskim Okiem 13 ºC, na Kasprowym Wierchu 10 ºC, a na Rysach 1 ºC.

Niedziela, 31.03.2024 r.

W świąteczną niedzielę możliwe niewielkie pogorszenie pogody. Pomimo słonecznego dnia możemy spodziewać się okresowo niewielkiego zachmurzenia oraz przelotnych słabych opadów deszczu. Pomimo możliwego większego zachmurzenia czas nasłonecznienia wyniesie od 8 do 10 godzin. Wysoko w górach wciąż towarzyszyć nam będą bardzo silne podmuchy wiatru dochodzące do 120 km/h. Termometry pokażą w Zakopanem 15 ºC, nad Morskim Okiem 12 ºC, na Kasprowym Wierchu 9 ºC, a na Rysach 0 ºC.

Poniedziałek, 1.04.2024 r.

Lany poniedziałek w przeważającej części zapowiada się równie pogodnie jak poprzednie dni świąt. Momentami możliwy niewielki wzrost zachmurzenia oraz przelotne opady deszczu Czas nasłonecznienia wyniesie od 8 do 10 godzin. Niestety wiatr nie zelżeje do końca świąt w poniedziałek wielkanocny należy spodziewać się również silnych podmuchów dochodzących do 120 km/h. Temperatury wyniosą w Zakopanem 17 ºC, nad Morskim Okiem 14ºC, na Kasprowym Wierchu 11ºC, a na Rysach 5ºC.

Życzymy wesołych Świąt Wielkanocnych!