Morskie Oko widok z kamery TOPR

Za nami kilka ładnych i chłodnych dni w Tatrach, dzięki czemu warunki do turystyki zrobiły się bardzo dobre. Osoby, które spędziły ten czas w górach mogły cieszyć się bardzo dobrą pogodą. A jak będzie wyglądał weekend? Czy znowu będzie tak wietrzny jak kilka poprzednich? Koniecznie sprawdź.

Piątek, 22.03.2019 r.

Dzisiejszy dzień powinien przynieść nam nieco słońca, bowiem czas nasłonecznienia ma wynieść od 3 do 4 godzin, jednak na razie w Tatrach panuje spore zachmurzenie (dane ważne na godzinę 10:10). Na graniach będzie także praktycznie bezwietrznie, prędkość wiatru aktualnie dochodzi do 15 km/h. Jest także dość ciepło. Na Kasprowym 0 stopni, w Pięciu Stawach 3 kreski, nad Morskim Okiem 8, a w Zakopanem 9. Co to oznacza? Że zagrożenie lawinowe może rosnąć wraz ze wzrostem temperatury. Aktualnie TOPR ogłosił 1., najniższy stopień zagrożenia lawinowego.

Sobota, 23.03.2019 r.

Na ten dzień pogoda będzie po prostu przepiękna! 9 godzin nasłonecznienia i brak zachmurzenia zrobi swoje. Koniecznie zabierz okulary oraz krem przeciwsłoneczny. Będzie trzeba jednak uważać na wzrost zagrożenia lawinowego, bowiem będzie naprawdę bardzo ciepło! Na Kasprowym aż 3 kreski na plusie, w Pięciu Stawach 5, nad Morskim Okiem 11, a w Zakopanem 14. Warunki będą iście wiosenne, dlatego nawet jeżeli zostanie utrzymany 1. stopień zagrożenia lawinowego, to w wyższych partiach gór zagrożenia lawinowe na pewno będzie wyższe. Pamiętajcie o tym planując swoją wyprawę! Niech słoneczna pogoda nie zawróci Wam w głowach. Poza tym będzie także bezwietrznie, wiatr będzie osiągał maksymalną prędkość około 10 km/h. Zatem jak nie ruszyć w góry?

Niedziela, 24.03.2019 r.

Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, czego dowodem będzie niedziela, która rozpocznie zmianę pogody. Nie będzie już tak ciepło, ale jeszcze nie tak zimno jak dzień później, gdzie temperatury osiągną nawet -20 kresek (mowa o temperaturze odczuwalnej)! Tego dnia na Kasprowym będzie 0 stopni, w Pięciu Stawach 2 kreski, nad Morskim Okiem 7, a w Zakopanem 9. Może delikatnie popadać śnieg, jednak nie należy spodziewać się znacznego przyrostu pokrywy śnieżnej. W ciągu dnia temperatura będzie spadać, aby osiągnąć popołudniu -5 kresek na Kasprowym, a w nocy nawet -11. Widoczność także będzie przeciętna. Prognozowany czas nasłonecznienia wynosi około 2h, przejaśnienia będą możliwe, ale trzeba być nastawionym na duże zachmurzenia, które mogą utrudniać orientacje w terenie. Wiatr będzie wał najpierw z prędkością 10 km/h, od południa 20 km/h, a wieczorem już 30 kmh.

Jak widać weekend zaoferuje nam zmienną pogodę z przepiękną sobotą, która zachęci wszystkich poszukiwaczy przygód do ruszenia w Tatry. Pamiętajcie tylko, aby dobierać wycieczki adekwatnie do swojej zimowej wiedzy, kondycji oraz umiejętności.