Dolina Buczynowa, Dolina Pięciu Stawów Polski, Roztoki

Za nami bardzo ładny świąteczny okres w Tatrach. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj weekend, który wręcz rozpieszczał turystów. Nieco gorzej było w poniedziałek, ale dla miłośników dolinnych spacerów nie sprawiało to żadnej różnicy. A jak zapowiada się kilka najbliższych dni przed weekendem? Zapraszamy do śledzenia naszej prognozy!

Wtorek, 23 kwietnia 2019 r.

Dzisiejszy dzień będzie nieco pochmurny, chociaż można liczyć na przejaśnienia – nasłonecznienie wyniesie do 5 godzin. Na tatrzańskich szczytach może padać śnieg z deszczem, natomiast doliny powinny być suche. W Tatrach zawitała wiosna, jednak w wyższych partiach warunki są dalej zimowe, aktualnie panuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym mamy jedną kreskę na plusie, w Pięciu Stawach trzy, nad Morskim Okiem siedem, a w Zakopanem aż piętnaście. Przed wyjściem w góry należy zwrócić uwagę na silny wiatr, który na graniach może sięgać do 50 km/h.

Środa, 24 kwietnia 2019 r.

Jutrzejszy dzień będzie podobny do dzisiejszego. Nasłonecznienie w Zakopanem wyniesie do 8h, ale w górach będzie pochmurno i słońca wyjdzie na maksymalnie 2 do 3 godzin. Jest szansa na podziwianie widoków, ale trzeba uważać na silny wiatr. Na graniach będzie wiało w porywach do 45 km/h. Będzie także nieco cieplej. Na Kasprowym 4 kreski, w Pięciu Stawach 6 kresek, nad Morskim Okiem 9, a w Zakopanem 16. Na ten dzień prognozowany jest pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Czwartek, 25 kwietnia 2019 r.

Ostatni dzień przed weekendem będzie najładniejszy. Niestety dalej będzie wietrznie, na graniach do 40 km/h, pamiętaj o tym planując swoje wycieczki. W mieście czas nasłonecznienia wyniesie aż do 11 godzin, natomiast w górach do 8, ale trzeba liczyć się z zachmurzeniem. Warunki powinny być dość dobre, jednak podczas wysokogórskiej tury należy wykazać się odpowiednią wiedzą i umiejętnością analizy zmieniających się warunków, bowiem te nie są do końca jasne, tzn. mogą się szybko zmieniać w terenie. Będzie też bardzo ciepło, na Kasprowym 7 kresek, w Pięciu Stawach 10, nad Morskim Okiem 15, a w Zakopanem 21 – mówiąc wprost, witaj wiosno! Przed wyjściem w góry koniecznie sprawdź komunikat lawinowy!

Jak widać najbliższe dni będą dość zbliżone do siebie. Będzie wietrznie, ale z przejaśnieniami. Poruszanie się po wyższych partiach gór wymaga jednak w tych warunkach dość sporej wiedzy, prosimy o tym pamiętać przy planowaniu wędrówek.