Hala Gąsienicowa kamery topr

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Jaka będzie pogoda w tym okresie? Uda się pojeździć na nartach? Rozpoczną się intensywne opady śniegu? Koniecznie sprawdź w naszej prognozie. 

Środa, 23.12.2020 r.,

Dzisiaj w Tatrach mamy niestety odwilż. Izoterm 0 jest na poziomie 2400 m n.p.m., co oznacza, że poniżej tej wysokości są dodatnie temperatury. Dla przykładu na Kasprowym będą 3, a w Zakopanem aż 8 kresek. Słońca niestety nie będzie, można spodziewać się zachmurzeń oraz opadów deszczu. Warunki są skrajnie niekorzystne, a pokrywa śnieżna maleje w oczach.

Czwartek, 24.12.2020 r.,

Wigilia także będzie bardzo ciepło. Na Kasprowym 2, a w Zakopanem 7 kresek. Dodatkowo w mieście będzie intensywnie padać, a na szczytach można spodziewać się minimalnego opadu śniegu. Będzie także mocno wiało, bowiem utworzy się wał fenowy. Wiatr może sięgać nawet do 120 km/h. Warunki zatem będą bardzo trudne, a wręcz skrajnie niekorzystne do uprawiania turystyki. Dalej nie ma mowy o początku zimy.

Piątek, 25.12.2020 r.,

`Pierwszy dzień Świąt przyniesie spore ochłodzenie. Na Kasprowym będzie -7, a w Zakopanem -1. Dodatkowo będzie padał śnieg, spadnie od 5 do 10 centymetrów. Wciąż należy spodziewać się silnego wiatru, jednak już nie tak mocnego, jak dzień wcześniej. Na graniach będzie wiało do 80 km/h. Nie zmienia to faktu, że warunki do turystyki będą bardzo trudne. Oczywiście nie będzie widoków. 

Sobota, 26.12.2020 r.,

Drugi dzień Świąt przyniesie nam dość dobrą pogodę, ale i znaczne ochłodzenie. W Zakopanem będzie -3, a na Kasprowym -10, gdzie odczuwalna temperatura ma wynosić nawet do -20 kresek! Pamiętajcie, aby się ciepło ubrać. Czas nasłonecznienia wyniesie około 3 godziny, dzięki czemu pięknych, górskich widoków z pewnością nie zabraknie. Pokrywa śnieżna zwiększy się o około 2 centymetry, a wiatr będzie wiał z prędkością do 30 km/h.

Niedziela, 27.12.2020 r.,

Ostatni dzień tego tygodnia, a zaraz pierwszy po Świętach ma być bardzo ładny. Około sześciu godzin słońca, wiatr do 40 km/h i temperatury w granicach -6 na Kasprowym oraz 1 na plusie w Zakopanem. Opadów śniegu w niedzielę nie będzie. Pomimo dobrej pogody, warunki będą trudne. W Tatrach Wysokich będzie zmrożona, niewielka ilość śniegu i lodu, a w Tatrach Zachodnich zapewne praktycznie nie będzie śniegu, tylko miejscami lód. 

Jak widać pogoda w okresie Świątecznym dobra nie będzie. Pamiętajcie, że może się ona jeszcze zmienić, dlatego koniecznie sprawdźcie aktualną prognozę przed ruszeniem na szlak. Dlaczego warto? Bowiem jeszcze wczoraj (22.12) zapowiadano na niedzielę halny, a wstępnie przesunął się on na 28-29 grudnia 2020 r. Jak będzie finalnie tego nikt nie wie, jednak pogoda aktualnie zmienia się bardzo dynamicznie.