Łomnica

Minione dni w Tatrach były wręcz fantastyczne pod względem pogody. Świecące słońce, praktycznie zero wiatru zachęciło setki turystów do wyruszenia ku przygodzie. Większość najpopularniejszych tras w Tatrach została przetarta w bardzo dobrym stopniu. Czy dobra pogoda utrzyma się także w weekend? Zapraszamy do przeczytania naszej prognozy.

Piątek, 25.01.2019

Dzisiaj mamy pierwszy dzień lekkiego załamania pogody. Niestety widoków nie doświadczymy, bowiem czas nasłonecznienia ma wynieść całe zero godzin. Spadnie także kilka centymetrów śniegu, jednak nie więcej niż pięć. Warunki do uprawiania turystyki są przeciętne, główne ze względu na kiepską widoczność i potrzebę oraz umiejętność nawigacji. Śnieg jest dobrze związany, aktualnie panuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Aktualnie na Kasprowym mamy -7 kresek, w Pięciu Stawach, nad Morskim Okiem i w Zakopanem termometry jednakowo wskazują 6 kresek poniżej zera. W Tatrach jest także praktycznie bezwietrznie, wieje maksymalnie z prędkością około 10 km/h.

Sobota, 26.01.2019

Sobota będzie jedynym dniem, kiedy będzie szansa na zobaczenie gór. Czas nasłonecznienia ma wynieść od 2 do 3 godzin. Ładnej pogody można spodziewać się mniej więcej do godziny 13/14 – potem nastąpi jej załamanie, spadnie do 10 cm śniegu i będzie mocno wiało, aż do 50 km/h, a w podmuchach mocniej. Na szczytach będzie niewiele chłodniej niż w piątek. Na Kasprowym -8, w Pięciu Stawach -7, nad Morskim Okiem -6. Należy pamiętać, że przez wiejący wiatr temperatury odczuwalne mogą osiągnąć nawet -18 kresek na szczytach, należy się przygotować na trudne warunki. W Zakopanem natomiast będzie znacznie cieplej – tylko jedna kreska poniżej zera. Tego dnia powinno utrzymać się zagrożenie lawinowe na poziomie pierwszego stopnia.

Niedziela, 27.01.2019

Niedziela będzie wypośrodkowaniem całego weekendu. Na pewno nie można podczas niej liczyć na taką ilość widoków jak w sobotę, ale te powinny pojawić się w przeciwieństwie do piątku. Będzie także umiarkowanie wiało – mniej niż dnia wcześniejszego, ale mocniej niż na początku weekendu. Podmuchy mogą osiągać 30 km/h. Czas nasłonecznienia wyniesie około jednej godziny, raczej nie będzie padał śnieg, chociaż wieczorem może spaść go około jeden centymetr. Na ten dzień zapewne utrzyma się 1. stopień zagrożenia lawinowego, jednak przed wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody. Na Kasprowym można spodziewać się 6 kresek poniżej zera, w Pięciu Stawach -4, nad Morskim Okiem -2, a w Zakopanem dwie kreski na plusie.

Jak widać pogoda w weekend bardzo zła nie będzie, jednak w porównaniu do prawie całego tygodnia będzie znacznie gorsza. W sobotę można liczyć na nieco więcej przejaśnień. Trasy są w większości dobrze przetarte, jednak należy pamiętać o fakcie, że nawigacja może być utrudniona przy takiej pogodzie, dlatego jeżeli planujesz wycieczkę w odludne rejony Tatr, to powinieneś być do niej naprawdę dobrze przygotowany.