Hala Gąsienicowa Tatry

Miniony weekend okazał się łaskawy i warunki do uprawiania turystyki były dobre, szczególnie w sobotę. Niedziela jednak okazała się lepsza niż prognozy, ale przez kilka godzin widoczność była dość niewielka, dlatego poruszanie się niektórych zakątkach Tatr wymagało sporego doświadczenia. A jak będą wyglądały najbliższe dni? Zapraszamy do zapoznania się z naszą prognozą pogody.

Poniedziałek, 4 marca 2019 r.

W tej chwili mamy bardzo ładną pogodę nad Tatrami (godzina 10:00), jednak w ciągu dnia będzie wzmagał się wiatr, który w porywach może osiągać nawet 100 km/h. Czas nasłonecznienia wyniesie jednak około pięć godzin, dzięki czemu nie zabraknie dzisiaj przepięknych widoków. Jest także dość ciepło. Na Kasprowym kreska powyżej zera, w Pięciu Stawach cztery kreski, nad Morskim Okiem dziewięć, a w Zakopanem aż trzynaście. Można powiedzieć, że w zimowej stolicy Polski mamy dzisiaj przepiękny, wiosenny dzień. Aktualnie mamy drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Wtorek, 5 marca 2019 r.

Wtorek będzie nieco podobny do poniedziałku, jednak znacznie chłodniejszy. Na Kasprowym termometry wskażą typowo zimową temperaturę, a dokładnie -7, w Pięciu Stawach -4, nad Morskim Okiem kreska na plusie, a w Zakopanem pięć – zatem nie będzie już przepięknego, wiosennego dnia. Czas nasłonecznienia wyniesie około 4 godziny, dzięki czemu można liczyć na liczne przejaśnienia, jednak wciąż będzie silnie wiało, w porywach powyżej 100 km/h, średnia prędkość wiatru na szczytach powinna wynieść około 55 km/h. Na ten dzień prognozowany jest 2 stopień zagrożenia lawinowego.

Środa, 6 marca 2019 r.

W nocy z wtorku na środę możemy spodziewać się dostawy ponad dziesięciu centymetrów śniegu. Będzie to prawdopodobnie najlepszy dzień do uprawiania turystyki w dniach roboczych. Wiatr zelżeje i jego prędkość wynosić będzie około 30 km/h, w porywach będzie wiało jednak mocniej. Czas nasłonecznienia prognozowany jest od czterech do pięciu godzin, co da nam liczne przejaśnienia. Temperatury także wydają się być bardzo rozsądne, nie będzie zimno, ale nie będzie także bardzo ciepło, przez co śniegi będą nieco bardziej stabilne. Na Kasprowym będzie -4, w Pięciu Stawach -1, nad Morskim Okiem kreska na plusie, a w Zakopanem plus pięć.

Czwartek, 7 marca 2019 r.

Wszystko wskazuje, że tego dnia może wystąpić wiatr halny. Będzie ciepło, a do tego już średnia prędkość wiatru prognozowana jest na 70 km/g. Należy uważać zdecydowanie na to co planujemy robić w czwartek. Warunki będą niekorzystne. Termometry mogą wskazać na Kasprowym Wierchu nawet pięć kresek, to samo w Dolinie Pięciu Stawów. Nad Morskim Okiem siedem kresek na plusie, a w Zakopanem aż dwanaście! Zalecamy rozsądne planowanie górskich celów.

Jak widać pogoda na najbliższe dni będzie dość dobra, poza czwartkiem. Należy zwrócić jednak uwagę na silne podmuchy wiatru i rozsądnie dobierać cele do swoich umiejętności i doświadczenia.