Długi Giewont

Żywioły bardzo często powodowały zniszczenie różnych obiektów i miejsc w Tatrach. Do wielu z katastrof, które tu opisujemy, doszło bez ingerencji ludzkiej, sprawcami niektórych są jednak nieostrożni turyści. Zapraszamy do lektury 7 ciekawostek o katastrofach tatrzańskich:

1. W Dolinie Koprowej dawniej ruch był znacznie większy, ponieważ stało tu schronisko. W miarę upływu czasu budynek podupadał, aż wreszcie w 1956 roku zniszczyła go powódź, która nawiedziła dolinę.

2. W czasie katastrofalnej wichury z 19 listopada 2004 roku, tzw. Wielkiej Kalamity, w Tatrach słowackich w ciągu kilku godzin powalonych zostało tyle drzew, ile wynosi 90% rocznego wyrębu drewna na Słowacji.

3. Wichura z 25 grudnia 2013 roku powaliła ponad 100 000 m3 drzew.

4. W październiku 1944 roku o ściany Zadniego Gerlacha rozbił się radziecki samolot. Zginęły 22 osoby.

5. Największy pożar w historii Tatr miał miejsce w 1943 roku w Dolinie Koprowej. Spowodowali go ludzie, zostawiając niedogaszone ognisko.

6. Halnemu stulecia z 6 maja 1968 roku towarzyszyło pojawienie się trąby wodnej w Dolinie Gąsienicowej, która wyssała część wody ze stawków i ruszyła w kierunku Kościelca, rozpryskując się o jego zachodnią ścianę.

7. 6 kwietnia 1953 roku na schronisko na Hali Kondratowej runęły głazy z zawalonej turniczki, która rozpadła się na stokach Długiego Giewontu.

8. 11 sierpnia 1994 roku w Dolinie Olczyskiej doszło do katastrofy śmigłowca TOPR, w której zginęli ratownicy oraz piloci. Powodem wypadku była awaria łopaty wirnika głównego śmigłowca.

9. 25 czerwca 1979 roku miała miejsce katastrofa w czasie akcji ratowniczej w Tatrach. W Dolinie Młynickiej rozbił się śmigłowiec - podczas schodzenia do lądowania zawadził łopatą o skały, po czym runął i eksplodował.