zachód słońca w górach

Ze względu na specyfikę klimatu, jaki występuje w Tatrach, można scharakteryzować względnie stałe cechy pogody, przekładające się na odpowiadające im warunki do uprawiania turystyki górskiej w poszczególnych miesiącach.

Zima w Tatrach

Styczeń jest najkorzystniejszym miesiącem do uprawiania turystyki zimowej. Możliwe są bardzo niskie temperatury, zarówno w wyższych partiach górskich, jak i na niższych wysokościach. Bez wątpienia styczeń może przynosić bardzo trudne warunki turystyczne, jednak oprócz pochmurnych i śnieżnych dni, istnieją również szanse na te suche i słoneczne, charakteryzujące się bardzo dobrą widocznością.

W lutym wzrasta zagrożenie lawinowe, pomimo występowania minimum rocznego opadów (co nie znaczy, że śniegu nie przybywa). Marzec jest określany jako najgorszy miesiąc do uprawiania turystyki. Aktywują się wówczas niże atlantyckie, przechodzenie frontów w następstwie przynosi obfite opady śniegu i śnieżyce. Występuje duże zagrożenie lawinowe. W kwietniu schodzą lawiny typu ciężkiego, co również nie sprzyja warunkom turystycznym.

Wiosna w Tatrach

Kolejny miesiąc jest powitaniem dość krótkiej, tatrzańskiej wiosny, występuje jednak wtedy najmniej dni pogodnych w stosunku rocznym. W czerwcu najdłuższy dzień trwa 16 h i 11 min. W zacienionych kotłach i żlebach Tatr Zachodnich oraz na północnych ścianach Tatr Wysokich wciąż jeszcze leży śnieg. W godzinach popołudniowych często występują burze, średnio 26 dni tego miesiąca jest zachmurzonych lub zamglonych.

Lato w Tatrach

Na czerwiec oraz lipiec przypada maksimum roczne opadów. W lipcu panuje duże natężenie ruchu turystycznego, Tatry nie są więc wtedy ostoją spokoju, najbardziej popularne szlaki bywają bardzo oblegane. Najlepsze warunki turystyczne panują w okresie między połową lipca a połową października. Należy pamiętać, że nie wyklucza to występowania w tych miesiącach niewielkich opadów śniegu, które mogą nas zaskoczyć nawet w sierpniu.

Jesień w Tatrach

Październik przynosi największe szanse na stabilną pogodę, średnio osiem dni w miesiącu jest bezchmurnych. W listopadzie ponownie zaczyna się tatrzańska zima. Śniegu jest jeszcze niewiele, jednak występuje oblodzenie, a pogoda nie jest stabilna, ze względu na napływające nad Polskę liczne niże. Późną jesienią coraz wcześniej robi się ciemno. W grudniu najkrótszy dzień trwa już tylko 8 h i 8 min, co należy brać pod uwagę planując dłuższe wędrówki.

W Tatrach bezwzględnie należy mieć na uwadze warunki pogodowe. Na naszej szerokości geograficznej pogoda bywa kapryśna, co widać szczególnie w rejonach wysokogórskich. Latem bywa i tak, że całe tygodnie przynoszą zimne i deszczowe dni. Nie znaczy to jednak, że tutaj nie zdarzają się dłuższe okresy sprzyjającej pogody, prezentującej całe piękno Tatr, które można i należy wykorzystać.