Burze są jednym z najczęstszych zagrożeń występujących w okresie wiosenno-letnim w Tatrach. Jak się zachować podczas wyładowań atmosferycznych, a przede wszystkim jak ich unikać? Należy pamiętać o tym, że najwięcej wyładowań atmosferycznych występuje w godzinach południowych i popołudniowych. Dlatego też warto się poświęcić i wstać skoro świt, tak aby w godzinach najbardziej zagrożonych być już poniżej partii szczytowych i grani. Należy pamiętać, aby podczas wycofywania się być szczególnie uważnym na wszelkie trudności towarzyszące schodzeniu – wiele wypadków ma miejsce podczas bezmyślnej, nerwowej ucieczki. Ponadto koniecznie należy monitorować zapowiadaną pogodę, czy to w domu sprawdzając serwisy pogodowe, czy to w schronisku na monitorach pogodowych. Polecamy korzystać także z aplikacji monitorujących burze. Jeżeli prognoza przewiduje wyładowania atmosferyczne powinniśmy zmienić wycieczkowe plany.
Jak się jednak zachować, gdy już zastanie nas burza? Przede wszystkim, należy zachować spokój. Panika w takiej sytuacji jest najgorszym możliwym doradcą. Ponadto jeżeli znajdujemy się na grani, koniecznie postarajmy się zejść niżej chociażby o 100 metrów. Podczas schodzenia wybierajmy stronę zawietrzną do nadchodzącej burzy, gdyż po drugiej stronie wyładowania będą występować także poniżej linii grzbietu. Kiedy znajdziemy się już w miarę bezpiecznym miejscu, z dala od łańcuchów i innych sztucznych ułatwień metalowych, należy kucnąć, najlepiej na plecaku, gdyż ten odizoluje nas od podłoża, po którym może przechodzić wyładowanie wtórne. Aby uniknąć wytworzenia napięcia krokowego należy złączyć nogi. Jeżeli jesteśmy większą grupą koniecznie należy rozproszyć się po terenie, unikając oczywiście drzew.
Burza to jedno z poważniejszych i najczęściej występujących letnich zagrożeń w Tatrach. Jeżeli jednak zastosujemy się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie będzie dla nas groźna i będziemy ją podziwiać raczej z okien schroniska. Jeśli zaś zignorujemy te zasady - skutki mogą być tragiczne, jak pod Giewontem 22 sierpnia 2019 r.