Tatrzańskie szczyty
Najwyższym szczytem dostępnym szlakiem turystycznym po stronie polskiej są Rysy (2503 m n. p. m.), a dokładnie ich średni wierzchołek (2499 m n.p.m.). To właśnie pomiędzy Rysami a Morskim Okiem występuje największa po stronie polskiej wysokość względna, wynosząca ponad 1100 m. Najwyższym szczytem w Tatrach, na którym mogą się znaleźć dowiezieni kolejką turyści, jest Łomnica (2632 m n. p. m.), znajdująca się po słowackiej stronie. Największa wysokość względna w obrębie całych Tatr, wynosząca 1400 m, występuje pomiędzy Krywaniem (2496 m n. p. m.) a okolicami Trzech Studni.
Najbardziej oryginalne kształty gór w Tatrach
Za najbardziej oryginalne kształtem uznaje się Mały Ganek z Galerią Gankową, Giewont i Żabi Koń. Wśród najpiękniejszych szczytów Tatr wymieniane są: Wysoka, Mnich, Giewont, Mięguszowiecki Wielki oraz Krywań. Tę listę bezsprzecznie można jednak rozwijać według subiektywnych odczuć.
Najbardziej strome ściany w Tatrach
Za jedną z najsłynniejszych, najbardziej stromych i urwistych ścian, uznaje się północno-wschodnią ścianę Kazalnicy Mięguszowieckiej, liczącą ok. 500 m. Nazywana „największą otchłanią Tatr”, a zarazem największa w Tatrach, jest licząca 900 m północna ściana Małego Kieżmarskiego Szczytu na Słowacji.
Stawy w Tatrach
Najgłębsze jezioro tatrzańskie to Wielki Staw (79,3 m), zaś drugi w kolejności, a zarazem trzeci pod względem głębokości w skali całej Polski jest Czarny Staw pod Rysami (76,4 m). Największe jezioro Tatr to dobrze znane Morskie Oko, liczące 34,9 ha. Najwięcej zbiorników wodnych występuje w Dolinie Staroleśnej – aż 27. W następnej kolejności króluje Dolina Gąsienicowa, gdzie występuje 21 jezior. Najwyższym wodospadem w polskich Tatrach jest słynna Siklawa, opadająca na wysokość 70 m.
Jaskinie w Tatrach
W „rankingu” jaskiń, najdłuższa jest słowacka jaskinia Cień Księżyca, której korytarze ciągną się przez ponad 30 km. Najgłębsze czeluście prezentuje Wielka Śnieżna w masywie Czerwonych Wierchów, posiadająca 776 m deniwelacji.
Budynki w Tatrach
Ponieważ również człowiek nie pozostał bez wpływu na tatrzańskie tereny, należy wspomnieć, że najstarszym ze schronisk polskiej części Tatr, jest schronisko nad Morskim Okiem im. Stanisława Staszica, uruchomione w 1908 r. W Polsce na największej wysokości znajduje się schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (ok. 1560 m n.p.m.), zaś najwyżej umiejscowionym budynkiem jest obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.).