Temperatura odczuwalna
Pojęcie to zostało wprowadzone w latach 40. ubiegłego wieku przez Paula Siple'a i Charlesa Passela, którzy zauważyli zależność między czasem zamarzania wody a jej początkową temperaturą, temperaturą powietrza i prędkością wiatru. Temperatura odczuwalna określa, jakie odczucie termiczne wystąpi przy danych warunkach pogodowych. By ją wyliczyć, należy wziąć pod uwagę takie parametry jak temperatura powietrza, siła wiatru, wilgotność powietrza i rodzaj oraz ilość opadów.
Istnieje kilka modeli pozwalających obliczyć temperaturę odczuwalną. Najczęściej stosuje się ten opierający się na zależności temperatury powietrza i prędkości wiatru lub model traktujący temperaturę odczuwalną jako liniową funkcję temperatury powietrza, jednak zmienia się w nim rodzaj zależności od prędkości wiatru. Żaden z modeli nie daje w pełni zadowalających wyników ze względu na zbyt małą liczbę uwzględnianych zmiennych.
Kalkulator temperatury odczuwalnej
W oparciu o wspomniane wcześniej modele opracowano kalkulator temperatury odczuwalnej, jednak obliczenia niestety nadal nie będą całkiem adekwatne do tego, jak odczuwamy ciepło i zimno. Można jednak opracować własny, subiektywny „kalkulator" na podstawie obserwacji, jak nasz organizm reaguje na dane warunki. Warto mieć świadomość, że poczucie ciepła/zimna zależy jeszcze od takich zmiennych jak wcześniejszy czas nasłonecznienia, wilgotność powietrza, rodzaj wykonywanej aktywności, ilość tkanki tłuszczowej, sprawność układu krążenia (czynniki katalizujące wychładzanie)ubiór, ilość spożywanych ciepłych/zimnych napojów itd.
Przede wszystkim należy jednak pamiętać o najprostszej zasadzie - im silniejszy jest wiatr i wyższa wilgotnośc powietrza, szczególnie podczas mrozów, tym ciężej odczuwamy temperaturę.