Wilki w Tatrach

Dawniej w Tatrach częściej dochodziło do spotkań człowieka z wilkiem; dziś w rejonie tych gór mieszka zaledwie kilka wilczych rodzin. 

Wilki w Tatrach
W polskiej części Tatr wilki jako obszar polowań upodobały sobie okolice Doliny Chochołowskiej i Doliny Suchej Wody. Donoszono też o przeciągłym wyciu tych zwierząt w lasach gubałowskich, można je jednak obserwować również w innych rejonach Tatr.

Charakterystyka gatunku
Wilki należą do rzędu zwierząt drapieżnych z rodziny psowatych. Długość ich ciała, od nosa do końca ogona, wynosi nawet do 200 cm. Głowa wraz z tułowiem mierzy 100-150 cm. Poszczególne osobniki mogą ważyć do 80 kg, typowa waga wynosi około 50 kg. Samce są większe od samic. Cechy, które znacząco odróżniają wilki od psów, to szersza głowa, zaokrąglone i krótsze stojące uszy, szersze łapy i charakterystyczne umaszczenie. Wilki przebywające na wolności żyją od 8 do 16 lat, najczęściej w stadach liczących do 10 sztuk. Zimą żywią się zwierzętami kopytnymi, latem zającami, gryzoniami, a czasem również ptakami. Eliminując z populacji chore i słabe zwierzęta, w ekosystemie pełnią rolę naturalnych selekcjonerów.

Tryb życia wilków jest godny podziwu ze względu na zorganizowanie każdej grupy wilczej. Zwierzęta te komunikują się w grupie za pośrednictwem przybieranej pozy, a także poprzez odgłosy o zróżnicowanej modulacji, tonie i długości. Potrafią planować i organizować działania zespołowe. W stadzie przewodzi najsilniejsza jednostka (tzw. alfa) lub ich para, reszta podporządkowuje się hierarchii, a całe stado opiekuje się młodymi. Wilki znakują swój teren przy pomocy wydzieliny zapachowej, moczu i odchodów. Tak oznakowany teren omijany jest przez inne watahy. Osobniki, które są zbyt słabe lub zbyt silne, by znaleźć swoje miejsce w hierarchii, żyją w samotności lub zakładają nową watahę.

Wilki zalicza się do stałych mieszkańców Tatr. Ponieważ drapieżniki te prowadzą terytorialny tryb życia, są zwierzętami polsko-słowackimi, nie przynależą ściśle do danego rejonu. W całych Tatrach żyje około 5 watah, szacuje się, że może to być około 30 osobników. Dokładną liczbę wilków trudno jest ustalić ze względu na ich tryb życia oraz coroczny odstrzał tych chronionych na terenie Polski zwierząt, mający miejsce zimą na Słowacji. Przedstawiciele TANAP-u starają się, by wprowadzono całkowity zakaz odstrzału wilków na terenie parku narodowego, tak jak w Polsce.