Dolina Pięciu Stawów w Tatrach

Mimo że należący do 2021 roku rekord nie został pobity, w minionym roku w polskie Tatry zajrzało ponad 4,5 miliona turystów! Więcej ciekawych informacji dostarczają statystyki podane przez Tatrzański Park Narodowy.

Dane zostały opracowane w oparciu m.in. o sprzedaż biletów wstępu do parku. Uwzględnia się także odwiedziny osób, które nie są zobligowane do ich zakupienia – jak chociażby mieszkańców powiatu tatrzańskiego.

W oparciu o przeprowadzone badania ustalono, że w Tatry w 2023 r. zajrzało aż 4 mln 510 tys. osób! Chociaż jest to wyższy wynik niż rok wcześniej, brakuje mu trochę do rekordu z 2021 r. Wówczas Tatrzański Park Narodowy odwiedziło aż 4 mln 600 tys. turystów.

Największą popularnością cieszyło się standardowo Morskie Oko, nad które przybyło ok. 700 tys. ludzi. Również bardzo dużo osób zameldowało się na Kasprowym Wierchu – z samej kolejki skorzystało aż 564 tys. odwiedzających! Turyści wybierali chętnie także Dolinę Kościeliską (488 tys.) oraz leżącą u stóp Giewontu Dolinę Strążyską (293 tys.).

A jak te dane wyglądają w zestawieniu z odpowiednikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego po słowackiej stronie? Informacje na ten temat możecie znaleźć w jednym z naszych poprzednich artykułów.