Ścieżka nad Reglami

Ścieżka nad Reglami to znakowany na czarno szlak turystyczny w Tatrach Zachodnich. Trasa liczy około 17 km i biegnie z Kalatówek do Doliny Chochołowskiej.

Historia

Pomysł wytyczenia ścieżki wysunął Mieczysław Kowalewski i w 1900 roku Towarzystwo Tatrzańskie przeprowadziło metrowej szerokości drogę, początkowo zwaną Za Reglami. Zaprojektował i wyznakował ją muzyk Wiktor Barbasz. 19 sierpnia 1900 roku miała miejsce zbiorowa wycieczka z Kuźnic do Doliny Strążyskiej, rok później czerwono oznakowaną perć doprowadzono także do Doliny Kościeliskiej. W 1954 roku została przedłużona do Doliny Chochołowskiej. W roku 1973 szlakowi nadano imię Józefa Oppenheima.

Przebieg szlaku

Szlak rozpoczyna się na Kalatówkach i wiedzie przez Przełęcz Białego, górną część Doliny Białego i Czerwoną Przełęcz, skąd odchodzi odnoga na Sarnią Skałę. Dalej ścieżka biegnie przez Przełęcz w Grzybowcu, Wielką Polanę Małołącką i Przysłop Miętusi, następnie przez Wyżnią Kirę Miętusią (polana w Dolinie Kościeliskiej), górną część Doliny Lejowej i Kominarską Przełęcz do Doliny Chochołowskiej. Pokonanie całego szlaku zajmuje około 6 godzin.

 

Szlaki ze Ścieżki nad Reglami

Szlak żółty do Doliny Białego
Szlak czarny na Sarnią Skałę
Szlak żółty do wodospadu Siklawica
Szlak czerwony do Doliny Strążyskiej
Szlak czerwony na Giewont
Szlak żółty do Doliny Małej Łąki
Szlak czerwony do Drogi pod Reglami
Szlak niebieski na Małołączniak
Szlak zielony do Doliny Kościeliskiej
Szlak żółty do Doliny Lejowej
Szlak zielony do Doliny Chochołowskiej