Miejscowość Orawice

Oravice (w języku polskim Orawice) to niewielka przytulna miejscowość ulokowana na Słowacji, nad rzeką Orawicą u stóp Tatr Zachodnich. Znajduje się na wysokości 790 m n.p.m., w Kotlinie Orawickiej i Dolinie Orawickiej. Administracyjnie przypisana jest do Twardoszyna, gdzie znajdziemy zabytkowy kościół na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie trzeba wyjeżdżać daleko za granicę, by poczuć uroki słowackich zakamarków. Przykładem są właśnie Oravice – położone bardzo blisko Polski.

Historia

Historia miejscowości sięga zamierzchłych czasów. Pierwotnie założona w 1643 roku osada nosiła nazwę „Bystra”. Panujące wówczas trudne warunki pozwoliły na jej przetrwanie jedynie kilkanaście lat. W roku 1659 teren ten wydzierżawili mieszkańcy Twardoszyna, którzy przechrzcili nazwę Bystra na dzisiejsze Orawice. Od XVII wieku miejscowość funkcjonowała bez problemów, głównie za sprawą bliskości rejonu kopalni rud żelaza. Turystycznego znaczenia nabrała w latach 30 XX wieku, a w 1931 roku miał miejsce przełom w tej dziedzinie – uruchomiono tu schronisko turystyczne wraz z polem namiotowym funkcjonującym obok.


Turystyka

Orawice są chętnie odwiedzane i cieszą się międzynarodową sławą, głównie za sprawą bliskości Tatr Zachodnich i polsko-słowackiej granicy (zaledwie kilka kilometrów od Zakopanego). To atrakcyjne pod względem rekreacyjnym tereny. Dziś większość ruchu turystycznego skupia się wokół kąpielisk termalnych (najbardziej znane to Meander Park Oravice). Miejsce słynie również z dobrych warunków do uprawiania narciarstwa biegowego, biegania i turystyki rowerowej. W pobliżu znajdują się doliny: Cicha, Bobrowiecka i szczególnie piękna Dolina Juraniowa, znana z malowniczego kanionu. Z kąpieliska można podziwiać okoliczne góry. Miejscowość stanowi doskonały punkt wypadowy w rejon Bobrowca, pasma Orawicko-Witowskich Wierchów, Skoruszyńskich Wierchów, na Rakoń, Wołowiec czy majestatycznie piękne Rohacze.


Dojazd

Z Zakopanego dojazd zajmuje około 40 minut. Należy kierować się na drogę wojewódzką 958, następnie na trasę 520, z której na wysokości wsi Witanowa należy skręcić w lewo, kontynuując podróż w tym kierunku aż do celu.

 

Szlaki z Orawic

Szlak niebieski do Doliny Bobrowieckiej (50 min)

Szlak niebieski na Bobrowiecką Przełęcz (3 h 35 min)

Szlak czerwony do Doliny Juraniowej (1 h 15 min)