Historia
Historia wsi sięga 1593 r., kiedy to Zuberec został założony. Był wtedy znany pod nazwą Zwberczyc. Miejscowość, podobnie jak inne okoliczne wsie, była podległa
Zamkowi Orawskiemu. Po powstaniu Stefana Bocskay'ego w 1604r. i przejęciu przez niego władzy na terenach Górnych Węgier (czyl dzisiejszej Słowacji), wieś przestała istnieć. W późniejszych latach została ponownie zamieszkana. W 1683 r. Zuberec został zdewastowany przez żołnierzy polskich i litewskich
W Zubercu znajduje się neogotycki kościół z 1933 r. który jest dziś jednym z najcenniejszych zabytków kulturalnych, jakie możemy tam znaleźć. Do tego czasu miejscowa ludność korzystała ze światyni w pobliskiej miejscowości - Chabówka. Obok kościoła znajduje się cmentarz, który zawiera nagrobki z płaskorzeźbami folklorystycznymi z końca XIX w.
Turystyka
W niedalekiej odległości od XVI-wiecznego kościoła znajduje się warty obejrzenia skansen – Muzeum Wsi Orawskiej, na którego terenie zostały zgromadzone stare budowle z Orawy (m.in. drewniane chałupy, zabudowania gospodarskie, stodoły, obory, młyny i drewniany kościół). Miejsce to uznawane jest za jedno z najciekawszych muzeów architektury ludowej w całej Europie. Skansen rozciąga się na dwóch stronach potoku Zimna Woda Orawska (Studený potok), co sprawia wrażenie autentycznej i żywej wioski z końca XIX w. Będąc w okolicy, dodatkowo warto zwiedzić także Zamek Orawski i położone nieco dalej Jaskinie Demianowskie.
W rejonie Zuberca występują świetne warunki do uprawiania turystyki wysokogórskiej, nizinnej i rowerowej. W pobliskiej Zwierówce rozpoczyna się większość szlaków prowadzących na Rohacze. Szczyty te odznaczają się osobliwym pięknem i wyjątkowo skalistym charakterem jak na Tatry Zachodnie. Prowadzi przez nie szlak o dość dużym stopniu trudności. Zachwycają również przejrzyste wody Stawów Rohackich. Zima w rejonie wsi Zuberec to przede wszystkim jazda na nartach. Korzystne warunki śniegowe sprawiły, że do miejscowości ściągnęły wyścigi psich zaprzęgów. Na początku lutego i marca, co roku odbywa się tutaj Puchar Europy w tej dyscyplinie.
Dojazd
Najlepszy dojazd z Zakopanego prowadzi przez Chyżne lub Chochołów - Suchą Horę. Stąd należy kierować się na trasę 520 i podążać nią aż do celu, przejeżdżając przez miejscowości Vitanova, Orawice. Z centrum Zakopanego dojazd samochodem zajmuje średnio 50 minut.
Szlaki z Zuberca