Łańcuchy w Tatrach

Aby dobrze przygotować się do górskiej wycieczki, kluczowe jest zapoznanie się z trudnościami, które czekają nas na szlaku. Poniżej przedstawiamy zestawienie szlaków w Tatrach Słowackich, na których znajdziemy sztuczne ułatwienia takie jak: łańcuchy czy klamry.

Czerwona Ławka

To uznawany za najtrudniejszy szlak w całych słowackich Tatrach. Prowadzi na wąską, skalną przełęcz pomiędzy Małym Lodowym Szczytem a Spągą. Szlak charakteryzuje się dużą ekspozycją i wyposażony jest w  jedne z najdłuższych sekwencji łańcuchów w Tatrach. W 2013 r. zamontowano tutaj dodatkowe ułatwienia umożliwiające bezpieczne przejście w obu kierunkach. W 2021 roku otwarto w tym miejscu pierwszą w Tatrach via ferratę o trudnościach A/B.

Pełny opis wycieczki

Rysy

Szlak wiodący na najwyższy szczyt Polski od strony słowackiej jest zdecydowanie łatwiejszą alternatywą dla drogi  prowadzącej z Morskiego Oka. Prowadzi on przez piękną Dolinę Mięguszowiecką i wspina się południowymi zboczami Rysów. Jedyne trudności techniczne na szlaku to krótka sekwencja łańcuchów, klamr i metalowych schodków zwanych stupaczkami, które w dobrej pogodzie i przy suchej skale nie stanowią problemów.

Pełny opis wycieczki

Grań Rohaczy

Piękna, wymagająca i bardzo eksponowana grań skalna zwana Orlą Percią Tatr Zachodnich. Rozpoczyna się na Jamnickiej Przełęczy i wiedzie ona przez imponujące szczyty Rohacza Ostrego i Rohacza Płaczliwego. Szlak granią Rohaczy to jedna z najpiękniejszych i najbardziej ekscytujących tras w Tatrach Zachodnich. Z pewnością jest to wyzwanie dla osób, które nie boją się trudności technicznych, ekspozycji oraz długiego marszu.

Pełny opis wycieczki

Bystra Ławka

Bardzo wąska skalna przełęcz pomiędzy Furkotem a Wielkim Soliskiem w słowackich Tatrach Wysokich. Wiedzie na nią żółty szlak ze Szczyrbskiego Jeziora. Na drodze znajdziemy dwa niezbyt wymagające fragmenty, które zostały ubezpieczone łańcuchami. Jeden z nich to trawers stromych płyt zalewanych wodą ze znajdującego się powyżej Stawu nad Skokiem. Natomiast drugi to kilkudziesięciometrowy kominek prowadzący na przełęcz.

Pełny opis wycieczki

Mała Wysoka przez Polski Grzebień

Mała Wysoka to jeden z najbardziej widokowych szczytów słowackich Tatr Wysokich. Długie i wymagające wejście z niemal 1500m przewyższeniem dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Podczas wejścia na szczyt czekają nas dwa stosunkowo proste fragmenty ubezpieczone łańcuchami. Jeden z nich znajduje się przy wejściu na przełęcz Polski Grzebień natomiast drugi tuż ponad przełęczą w kierunku szczytu.

Pełny opis wycieczki

Rohatka

To wąska skalna przełęcz w słowackich Tatrach Wysokich. Łączy ona ze sobą dwie piękne tatrzańskie doliny: Staroleśną oraz Białej Wody.  I to właśnie od tej drugiej prowadzi jeden z bardziej ekscytujących szlaków wyposażonych w sztuczne ułatwienia. Trudności rozpoczynają się za rozdrożem pod Polskim Grzebieniem. Tutaj czeka nas kilkanaście metrów naprawdę ciekawej wspinaczki w bardzo stromym skalnym terenie.

Pełny opis wycieczki

Lodowa Przełęcz przez Dolinę Pięciu Stawów Spiskich

Lodowa Przełęcz to najwyżej położona przełęcz w Tatrach dostępna znakowanym szlakiem turystycznym. Łączy ona jedne z najpiękniejszych tatrzańskich dolin: Dolinę Małej Zimnej Wody oraz Dolinę Jaworową. Prowadzący od Chaty Terryego szlak wiedzie długim i stromym żlebem, który ubezpieczony został łańcuchami. Ze względu na dużą wysokość oraz niewielkie nasłonecznienie w żlebie niemal przez cały rok zalega twardy i zlodowaciały śnieg. Trasa zdecydowanie polecana jest osobom z dobrą kondycją posiadającym doświadczenie w górskiej turystyce.

Pełny opis wycieczki

Jagnięcy Szczyt

Szlak wiodący na ten szczyt w kształcie skalnej piramidy wiedzie przez piękny  Zielony Staw Kieżmarski a także urokliwą Dolinę Jagnięcą. Jedyne trudności, które spotkamy na drodze to ubezpieczona sekwencją łańcuchów, kilkudziesięciometrowa ściana prowadząca na przełęcz Kołowy Przechód. W dobrych warunkach nie stanowi ona trudności, jednak ze względu na to, że skały są już dość wyślizgane należy zachować tam czujność.

Pełny opis wycieczki